PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Alzheimer czeka u dentysty?

ms
21-09-2015, 08:06
Alzheimer czeka u dentysty? Alzheimer, czy się bać dentysty? (foto: freeimages.com)
Pacjenci leczący zęby mogą być narażeni na rozwój choroby Alzheimera. Sterylizacja narzędzi stomatologicznych nie rozwiązuje problemu. Przerażające? Z pewnością, ale alternatywa jest jeszcze gorsza.

Do kontrowersyjnych wniosków doszedł prof. John Collinge, neurolog z University College London po przebadaniu 300 Brytyjczyków z wczesnymi objawami choroby Alzheimera, którzy przechodzili w ostatnich miesiącach zabieg stomatologiczny (częściej) lub operację w szpitalu (zdecydowanie rzadziej). U nich właśnie przebieg poważnej choroby neurologicznej zdecydowanie przyspieszył.

Prof. John Collinge ma spójną teorię, tłumaczącą niepokojące zjawisko. Uczony uważa, że zło kryje się w narzędziach stosowanych powszechnie w trakcie zabiegów stomatologicznych (oczywiście także tych używanych na sali operacyjnej).

Bezpośrednim źródłem zła jest białko beta amyloid, które może być przenoszone przez instrumenty chirurgiczne, gdyż w takim przypadku sterylizacja nie jest w 100 proc. skuteczna – uważa uczony z University College London. Białka te tworzą mikroskopijne grudki, zaburzające transmisję impulsów elektrycznych pomiędzy komórkami w mózgu. W efekcie rozwój choroby Alzheimera zdecydowanie przyspiesza.

Analizujący wyniki badań biolog i psychiatra prof. Clive Holmes z University of Southampton zauważa, że osoby, u których zdiagnozowano wczesne stadium choroby, a które przechodziły ostatnio zabiegi stomatologiczne, doświadczają wielokrotnie szybszego rozwoju symptomów choroby Alzheimera.

Uwaga jednak, unikanie dentysty jest jeszcze gorsze. Ten sam problem powstaje w wyniku nieleczonych chorób przyzębia. U osób unikających dentysty pojawiają się takie same białka towarzyszące stanom zapalnym. W efekcie zapalenie przyzębia skutkować może powstawaniem zmian w mózgu, te zaś doprowadzają do ograniczenia funkcji poznawczych.

Beta amyloid to szkodliwe, nieprawidłowe białko, powstające w organizmie w wyniku długiego przebiegu wyniszczających chorób. Gromadzi się ono pomiędzy naczyniami włosowatymi a tkankami niektórych narządów. Białko utrudnia, a nawet uniemożliwia wymianę substancji między krwią a komórkami.

Więcej: dailymail.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sterylizacja   autoklawy   alzheimer   nauka  

POLECAMY W SERWISACH