PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Alkohol wzmaga choroby przyzębia

ms
03-07-2015, 13:30
Alkohol wzmaga choroby przyzębia Alkohol a choroby przyzębia (foto: pixabay)
Osoby, które nie stronią od alkoholu - w sposób szczególny powinny dbać o stan dziąseł – przekonuje Joan Otomo-Corgel, prezydent American Academy of Periodontology, komentując wyniki badań przeprowadzonych przez brazylijskich naukowców, a opublikowanych ostatnio w Journal of Periodontology.

Im więcej pijesz, tym większe masz kłopoty z dziąsłami. Czy można wierzyć tak prostej zależności? Brazylijscy naukowcy, którzy przebadali na tę okoliczność 542 ochotników, twierdzą, że tak. W opracowaniu zatytułowanym „Alcohol Consumption and Periodontitis: Quantification of Periodontal Pathogens and Cytokines” zauważyli, że ci, którzy piją najwięcej, z reguły mają największe problemy z dziąsłami. Z grupy uczestników naukowych badań wyodrębniono te osoby: które były pijącymi alkoholikami, które używały alkohol regularnie, ale nie popadły w alkoholizm, które piły trunki od czasu do czasu, i które w zasadzie alkoholu nie piły w ogóle.

Bezsprzecznie alkoholicy doświadczali najpoważniejszych chorób przyzębia. Autorzy opracowania zapewniają, że w wynikach badań uwzględniali fakt, iż to właśnie alkoholicy mają mniejszą motywację do przywiązywania należytej wagi do higieny jamy ustnej. Ta zależność ponoć została uwzględniona w wynikach naukowych ustaleń.

Okazuje się, że nawet ci alkoholicy, u których nie zdiagnozowano chorób przyzębia, nader często uskarżają się na krwawienie dziąseł przy szczotkowaniu zębów.

Podatność na choroby przyzębia tłumaczona jest m.in. faktem, że alkohol wysusza śluzówkę, powoduje mniejsze wydzielanie się śliny. W takich warunkach chorobotwórcze bakterie mają ułatwione zadanie w procesie tworzenia biofilmu.

Analiza bezspornie wykazała, że u osób stosujących często alkohol,  u których nie obserwowano klasycznych objawów choroby przyzębia, nader często występowała patologiczna kieszonka dziąsłowa (co najmniej 4 mm).

Prawdą jest, że tak czy inaczej - choroby przyzębia dotykają co drugiego Amerykanina w wieku powyżej 30 roku życia. W tej grupie częściej jednak znajdują się osoby nie stroniące od alkoholu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
periodontologia   choroby przyzębia   biofilm  

POLECAMY W SERWISACH