PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Alignery coraz śmielej wchodzą na rynek

ms
15-11-2016, 09:57
Alignery coraz śmielej wchodzą na rynek Lek. dent. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie (foto: Periodent)
Aparaty nakładkowe w terapii wad zgryzu staja się coraz bardziej popularne, niezależnie od różnych opinii wystawianych im przez ortodontów.

Aparaty nakładkowe, tzw. alignery mogą występować w postaci zestawu przezroczystych nakładek, wykonanych z termoplastycznego silikonu. - Ta, całkowicie odmienna od dotychczas znanych, metoda korygowania wad zgryzu ma wiele atutów – uważa lek. dent. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Po pierwsze, to precyzja – zęby dokładnie, milimetr po milimetrze przesuwają się do pożądanej pozycji.

Po drugie, wysoka estetyka – nakładki są prawie niedostrzegalne.

Po trzecie, wygoda, a ta jest nieporównywalna do innych metod ortodontycznych.

Nakładki pacjent nosi podczas całego etapu leczenia, ale istnieje możliwość ściągnięcia ich do zabiegów higienizacyjnych, posiłków lub podczas ważnych spotkań lub uroczystości, co znacząco wpływa na komfort użytkownika - mówi Monika Stachowicz.

Aparaty silikonowe mogą z powodzeniem stosować zarówno dorośli, jak i nastolatkowie. Można za jego pomocą zlikwidować łagodne i umiarkowane wady zgryzu, stłoczone zęby, pozbyć się nieestetycznych szpar np. diastemy. Ale czasem jest także możliwa terapia takich przypadków jak: przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty – np. w połączeniu z innymi technikami ortodontycznymi. Ostatecznie to lekarz decyduje, czy pacjent kwalifikuje się do tego typu leczenia.

Jak wygląda leczenie
System jest całkowicie skomputeryzowany. Oprogramowanie pozwala na ustalenie planu leczenia przed jego rozpoczęciem oraz personalizację terapii.

- Wizyta konsultacyjna zaczyna się od diagnostyki RTG i ustalenia planu leczenia. Następnie dentysta, na podstawie komputerowej wizualizacji uzębienia pacjenta, przygotowuje nie pojedyncze nakładki, ale zestaw alignerów do noszenia podczas określonych etapów leczenia w dłuższym przedziale czasu. Są dostosowane do konkretnej wady zgryzu, a kolejne pary są modelowane na podstawie komputerowej prognozy, nie trzeba więc tak często przychodzić na wizyty – podkreśla dentystka.

Wizyty kontrolne u ortodonty są rzadsze, niż w przypadku tradycyjnego leczenia tzn. mogą odbywać się nawet co kilka miesięcy, w niektórych przypadkach nawet co 6 miesięcy i dłużej.

Kiedy efekty
Czas leczenia jest porównywalny jak przy tradycyjnych aparatach, czyli trwa średnio 10-24 miesięcy. W niektórych przypadkach pacjent może zdecydować się na małoinwazyjny zabieg dekortykacji, czyli delikatnego nacięcia wyrostków zębodołowych w kości szczęki, który znacząco skraca czas leczenia.

Ile to kosztuje
Koszty leczenia również są zbliżone do leczenia aparatem stałym. Całość – wraz z wizytami kontrolnymi i wyciskami – wyniesie średnio 10 - 20 tys. zł. Cena jest stała i nie zmienia się bez względu na długość leczenia (maks. 5 lat).

SŁOWA KLUCZOWE
aparaty nakładkowe   aligner  

POLECAMY W SERWISACH