• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ADA zachęca do odważniejszego stosowania uszczelniaczy, szczególnie u dzieci

jsz
27-08-2014, 09:32
ADA zachęca do odważniejszego stosowania uszczelniaczy, szczególnie u dzieci Lakowanie ważna procedura (foto: freedigitalphotos)
Z analizy ankietowej, przeprowadzonej wśród 163 uczestników Florida National Dental Convention 91 proc. ankietowanych dentystów stwierdziło, że w trakcie studiów i dalszej nauki nie miało zbyt licznych okazji zapoznać się z fachowymi zaleceniami dotyczącymi lakowania zębów u dzieci. To zastanawiająca konstatacja.

Wynik ankiety zastanawia, nawet brąc pod uwagę fakt, że wśród badanych dentystów 93 proc. leczyło na co dzień osoby dorosłe, a dzieci zaledwie 7 proc. American Dental Association (ADA) wyjawia, że tylko 13 ze 163 ankietowanych dentystów stosowała w ciągu ostatnich 12 miesięcy procedury z wykorzystaniem uszczelniaczy. Zaledwie co czwarty z pytanych medyków odpowiedział poprawnie, że uszczelniacze rutynowo stosuje bez wcześniejszego mechanicznego opracowania szkliwa.

W tej sytuacji ADA rekomenduje szkołom kształcącym dentystów, aby zechciały zwrócić w swoich programach większa uwagę chociażby na lakowanie zębów.

Szczegółowe wyniki ankiety podano w "Journal of the American Dental Association" (August 2014, Vol. 145:8, pp. 849-855).

Obecnie powszechnie stosuje się uszczelniacze na bazie żywic oraz szkło-jonomerowe. Europejska Akademia Stomatologii Dziecięcej (EAPD) podobnie jak ADA zaleca stosowanie uszczelniaczy na bazie żywic. W tym jednak przypadku preferowane jest lakowanie zębów stałych. W takich przypadkach retencja uszczelniaczy na bazie żywic wynosi od 50 do 90 proc. (nawet przy wieloletnich obserwacjach).

Stosowanie podobnej metody w odniesieniu do zębów mlecznych jest zdecydowanie mniej skuteczne (zaledwie 65 proc. u kilkuletnich dzieci i to zaledwie po trzymiesięcznym okresie od zabiegu). Tak dzieje się nie tylko ze względu na zdecydowanie trudniejsze zasady współpracy, jakie stawiają przed dentystami dzieci. Pamiętać trzeba, że wierzchnia warstwa szkliwa zębów mlecznych wykazuje budowę apryzmatyczną (gorsze warunki wytrawiania szkliwa).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lakowanie   próchnica dzieci   uszczelniacze   ADA   EAPD  

POLECAMY W SERWISACH