PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ADA o pacjentach z protezą stawu biodrowego

ms
26-04-2017, 11:25
ADA o pacjentach z protezą stawu biodrowego Endoproteza stawu biodrowego (źródło: Wikipedia)
Pacjenci z wszczepioną protezą stawu biodrowego muszą się mieć na baczności, gdyż u nich zabiegi grożące bakteriemią powinny być wykonywane w osłonie antybiotykowej dotyczy to na przykład leczenia endodontycznego. No właśnie, czy powinny.

Proteza stawu może ulec zakażeniu nawet wiele lat po operacji. Najczęściej bakterie dostają się do organizmu poprzez otarcia i rany skóry, ale także w trakcie większych zabiegów stomatologicznych takich jak usunięcie zęba lub leczenie kanałowe.

American Dental Association, wspólnie z American Association of Orthopedic Surgeons, od dłuższego czasu przygląda się powikłaniom występującym po leczeniu endodontycznym polegającym na zakażeniu protezy. Ostatecznie już w 2012 r. obie organizacje uznały, że osłonowe podawanie antybiotyków przed np. leczeniem kanałowym zębów nie jest uzasadnione.

Taka rekomendacja powtórzona została w 2015 r. przez ADA Council on Scientific Affairs, która stwierdziła, że nie ma mocnych podstaw naukowych usprawiedliwiających ordynowanie antybiotyków przed inwazyjnymi zabiegami w gabinecie stomatologicznym.

Niepożądane efekty uboczne, związane z podawanymi antybiotykami, są zdecydowanie bardziej prawdopodobne niż powikłania, które ewentualnie mogłyby być następstwem przeprowadzonego zabiegu w gabinecie dentystycznym bez podanego wcześniej antybiotyku. ADA utrzymuje, że problemy pacjentów z endoprotezą bliskie są błędowi statystycznemu, dlatego nie sposób na tej podstawie ustanawiać zaleceń.

źródło: ada.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leczenie kanałowe   endodoncja  

POLECAMY W SERWISACH