PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

ACFF: zalecenia dla pacjentów ortodontycznych

en
27-09-2016, 10:44
ACFF: zalecenia dla pacjentów ortodontycznych Nieprosta obsługa jamy ustnej pacjenta ortodontycznego (fot. pixabay)
Sojusz dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy (ACFF) przygotował zalecenia dotyczęce higieny jamy ustnej dla pacjentów podczas leczenia ortodontycznego.

Aparat stały powoduje, że wokół zamków mogą pozostawać resztki pokarmu, sprzyjające tworzeniu się w nadmiarze płytki nazębnej. Nie usuwana prowadzi do stanów zapalnych dziąseł i ich krwawienia oraz demineralizacji szkliwa. Jednym z objawów złej higieny są kredowobiałe plamy na powierzchni szkliwa. I najczęściej powstają one w okolicy zamków. 

Z upływem czasu powstają ogniska próchnicowe i pacjent musi być leczony zachowawczo, a także periodontologicznie.  Dlatego tak ważna jest podczas leczenia ortodontycznego nie tyle dobra, co idealna higiena jamy ustnej.

Mycie
Podczas całego przebiegu leczenia pacjent może stosować wybraną przez siebie pastę do zębów (z wyjątkiem past wybielających). Kiedy jednak w czasie kolejnych wizyt kontrolnych, dentystaz prowadzący stwierdzi zalegającą płytkę nazębną i mimo przeprowadzenia powtórnego instruktażu higieny jamy ustnej nie stwierdza oczekiwanej poprawy, może zalecić pacjentowi stosowanie preparatów ze zwiększoną zawartością fluoru (na przykład na co dzień Colgate Duraphat 5000 lub Elmex żel 12,5 mg fluoru/g do stosowania raz w tygodniu).

Dieta
Pacjent noszący aparat stały powinien unikać słodkich i lepkich pokarmów (jak cukierki krówki czy toffi), nie wolno mu żuć gumy. Sposób jedzenia także ma znaczenie. Nie wolno odgryzać przednimi zębami oraz gryźć bardzo twardych pokarmów (orzechy, pestki, skórki od chleba), bo grozi to uszkodzeniem aparatu. Twarde warzywa i owoce (jabłka, marchewki) lepiej pokroić na małe kawałki.

Szczegółowa lista zaleceń:
- płukać usta po każdym słodkim płynie,
- myć zęby po każdym posiłku za pomocą szczoteczek ortodontycznych przeznaczonych dla pacjentów ze stałymi aparatami ortodontycznymi (są również dostępne ortodontyczne końcówki do szczoteczek elektrycznych oraz składane szczoteczki podróżne),
- w pierwszej kolejności należy czyścić zęby ruchami przód – tył, następnie pod kątem 45°, ruchy wymiatające od dziąsła w kierunku zębów, następnie powinno nastąpić czyszczenie szczoteczkami jednopęczkowymi lub międzyzębowymi miejsc pod łukiem i przy zamkach, na koniec należy stosować nici dentystyczne do aparatów stałych,
- niekiedy wskazane jest stosowanie past o zwiększonej zawartości fluoru,
- zalecane płukanie płynami do higieny jamy ustnej,
- jeśli aparat ortodontyczny uszkadza błonę śluzową warg lub policzków, należy zastosować wosk ochronny na drażniący element aparatu stałego, płukanie płukankami leczniczymi zawierającymi
chlorheksydynę oraz ewentualnie miejscowo – maści gojące,
- leczenie ortodontyczne nie przeszkadza w przeprowadzaniu zabiegów higienicznych i profilaktycznych w czasie jego trwania oraz, w razie konieczności, leczenia zachowawczego.

Więcej: acff.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH