PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Acetaminofen nieskuteczny w uśmierzaniu bólu po ekstrakcji ósemki

kan
13-04-2018, 10:16
Acetaminofen nieskuteczny w uśmierzaniu bólu po ekstrakcji ósemki Naukowcy poszukują skutecznego środka przeciwbólowego dla pacjentów po usunięciu ósemek (fot. pixabay)
Naukowcy sprawdzali działanie dożylnie podanego acetaminofenu na bólu po ekstrakcji trzeciego zęba trzonowego. Okazuje się, że jest równie skuteczny jak placebo!

W badaniu, przeprowadzonym w Case Western Reserve University School of Dental Medicine, sprawdzano skuteczność acetaminofenu w leczeniu bólu po ekstrakcji ósemek. To odpowiedź na coraz pilniejszą potrzebę znalezienia alternatywy dla opioidów przepisywanych po zabiegach chirurgicznych.

Dożylnie podawano 72 pacjentom (podzielonym na dwie grupy) albo acetaminofen, albo płyn fizjologiczny. Wszyscy przeszli ekstrakcję zatrzymanej ósemki. Nasilenie bólu mierzono w skali trzystopniowej. 

Wszyscy pacjenci otrzymali standardowe leczenie, a więc dożylną sedację (50 µg fentanylu, propofolu lub  metoheksitalu i do 5 mg midazolamu) oraz blokadę nerwu zębodołowego (4 proc. lidokainę z epinefryną w roztworze 1:100000).

Połowa pacjentów otrzymała dożylnie acetaminofen (100 ml), a połowa 0,9 proc. roztwór soli fizjologicznej (75 ml). Oba leki zostały podane w postaci trwającego 15 minut wlewu dożylnego po ekstrakcji. Pacjenci oceniali nasilenie bólu tuż po zabiegu, po upływie czterech godzin oraz po całej dobie. 

Okazało się, że nie znaleziono statystycznie istotnej różnicy w odczuwaniu dolegliwości po zabiegu usuwania zęba między pacjentami otrzymującymi lek przeciwbólowy i tymi, którzy dostali placebo. 

Jak odnotowali badacze, podanie dożylne acetaminofenu nie zmniejszało bólu ani po czterech ani po 24 godzinach od ekstrakcji. 

Wyniki badania opublikował marcowy numer Journal of Oral and Maxillofacial Surgery.

Więcej: joms.org

Czytaj także: Artykaina czy lidokaina przy ekstrakcji ósemek?
Lidokaina buforowana znieczula lepiej

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   ekstrakcja   ósemki   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH