PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

ABC periimplantitis

smn
06-12-2017, 11:29
ABC periimplantitis Dentyści coraz częściej muszą leczyć periimplantitis (fot. pixabay)
Na ile powszechna jest periimplantitis? Co powoduje tę chorobę, jakie są czynniki ryzyka i jak najskuteczniej z periimplatitis walczyć?

Implanty stomatologiczne to coraz częściej wybierane leczenie.  Ale jak w każdej dziedzinie medycyny i tu  zdarzają się niepowodzenia, jedną z przyczyn  może być zapalenie tkanek wokół implantu, czyli periimplantitis. Proces zapalny dotyczy tkanek wokół zintegrowanego już z kością implantu. W efekcie następuje utrata podparcia kostnego i wszczep wypada.

- Wielu dentystów nie zdaje sobie sprawy z tego jak często periimplantitis występuje. Tymczasem leczenie wczesnych stadiów stanów zapalnych (periimplant mucositis), nie powinno być zaniedbywane, gdyż zapoczątkowują one ten proces chorobowy - stwierdza dr Mark Reynolds profesor w University of Maryland School of Dentistry in Baltimore.

Zapalenie tkanek okołoimplantowych (ograniczonych do tkanek miękkich - periimplant mucositis) występuje w 43 proc. przypadków leczenia implantologicznego zaś periimplantitis (stan zapalny głębszych struktur) w 22 proc. przypadków (dane z Journal of Clinical Periodontology). Krwawienie podczas badania zgłębnikiem to podstawowy sposób na wykrycie zmian chorobowych wokół implantu, jeśli brakuje regularnego leczenia wczesnych stadiów zapalnych, ryzyko periimplantitis szybko rośnie.

Z analizy prac dotyczących tego problemu wynika , że w przypadku 10 proc. implantów periimplantitis diagnozowana jest w ciągu 5-10 lat u 19 proc. pacjentów, podczas gdy zapalenie tkanek okołoimplantowych - w przypadku 31 proc. implantów u 63 proc. pacjentów.

Prof. Reynolds wskazuje na tryb życia pacjentów, który nie pozostaje bez wpływu na zdrowie jamy ustnej. Co prawda udaje się ograniczać palenie papierosów, jednak coraz powszechniejsze są: cukrzyca i stosowanie używek, atakują także: depresja, stres i chorobliwy niepokój. 

Czynniki ryzyka periimplantitis
Periimplantitis jest częstą chorobą i przytrafia się nawet pacjentom leczonym przez doświadczonych lekarzy. Jednak zdrowi pacjenci mają mniejsze ubytki kostne, rzadziej przytrafia się im periimplantitis, a co za tym idzie leczenie implantologiczne w ich przypadku częściej kończy się sukcesem. 

Wcześniej występująca paradontoza jest czynnikiem ryzyka periimplantitis z powodu flory bakteryjnej. Ponadto zła higiena jamy ustnej, niewystarczające usuwanie płytki nazębnej z implantów także zwiększa ryzyko utraty wszczepu.

Podejrzenia, że istnieje związek między cukrzycą, przeciążeniem zębów, czynnikami genetycznymi i periimplantitis nie znalazły potwierdzenia w badaniach naukowych.

Przede wszystkim diagnoza na czas
Wszystko więc w rękach dentysty - wczesne rozpoznanie stanu zapalnego miękkich tkanek zależy od jego doświadczenia i oceny. Podstawową metodą jest badanie sondą periodontologiczną, ponieważ na zdjęciach rtg nie widać jeszcze śladu po utracie tkanki kostnej (poza jej przemodelowaniem). 

POLECAMY W SERWISACH