PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

99 proc. otyłych dzieci ma stan zapalny dziąseł

en
22-12-2016, 07:41
99 proc. otyłych dzieci ma stan zapalny dziąseł Szczupłe dzieci mają o wiele zdrowsze dziąsła niż otyłe (fot. pixabay)
Większość dzieci z nadwagą i otyłych ma stan zapalny dziąseł – wynika z badania Diabetes Care prowadzonego na terenie Argentyny.

Naukowcy próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy nadmiar tkanki tłuszczowej u dzieci wiąże się z nasileniem procesów zapalnych, a więc i z chorobami przyzębia.

Argentyny nie wybrano przypadkowo. W ostatnich kilku dekadach liczba najmłodszych Argentyńczyków z nadwagą i otyłych wzrosła do prawie 35 proc. wśród dzieci w wieku szkolnym.

Nauce od dawna znany jest fakt, że istnieje związek między otyłością dorosłych a paradontozą, ale nic na ten temat nie było wiadomo w przypadku młodszej części społeczeństwa. Uznano, że jest to ważny problem, gdyż jeśli podobna zależność istnieje, to dentyści leczą bardziej zaawansowane stadia chorób dziąseł u otyłych pacjentów, którzy byli także otyli w dzieciństwie.

Z wyników badań, prowadzonych na terenie Argentyny, wynika, że 99 proc. otyłych i 89 proc. dzieci z nadwagą ma w najlepszym przypadku stan zapalny dziąseł. Naukowcy odkryli także statystycznie istotną korelację między dziecięcymi chorobami dziąseł oraz insulinoopornością.

Badanie ma wiele słabych stron, jak przyznają jego autorzy. Na przykład to, że było prowadzono na niewielkiej grupie. Inny mankament – nie oceniano zaawansowania choroby dziąseł. Mimo to płyną z tej pracy jednoznaczne wnioski - istnieje  potrzeba kontynuowania badań, a także uświadamia dentystom i higienistkom stomatologicznym, że dzieci otyłe i te z nadwagą najprawdopodobniej będą miały więcej problemów stomatologicznych niż szczupłe.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dzieci   otyłość a choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH