PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

„Błyskawiczny" materiał do wypełnień

ms
06-05-2014, 11:50
„Błyskawiczny „Błyskawiczny" materiał do wypełnień foto: Vienna University of Technology (źródło Wikipedia)
Naukowcy z Vienna University of Technology (TU Wienn) opracowali nowy materiał do wypełnień, który ma tę zaletę, że uzyskuje pożądane właściwości błyskawicznie po zaaplikowaniu. Wyniki całej serii badań są nadwyraz obiecujące.

Tajemnica materiałów nowej generacji tkwi w germanie, pierwiastku chemicznym, który jest stosowany m.in. do produkcji światłowodów i katalizatorów polimeryzacji.

Specjaliści z Vienna University of Technology opracowali materiał kompozytowy ze śladową ilością atomów germanu (do 0,04 proc. objętości). Cząsteczki germanu pod wpływem światła ultrafioletowego wyzwalają wolne rodniki, te zaś inicjują reakcję łańcuchową, w wyniku której cząsteczki kompozytu podlegają polimeryzacji. W efekcie niejako samoistnie powstaje należycie utwardzona struktura. Proce zachodzi niemal błyskawicznie.

Prace nad nowym materiałem kompozytowym naukowcy z Vienna University of Technology prowadzili wspólnie ze specjalistami Ivoclar Vivadent.

Powszechnie użytkowane w gabinetach dentystycznych materiały do wypełnień twardnieją pod wpływem światła o zadanej częstotliwości. Należytą twardość materiału, w całej jego objętości, uzyskuje się z reguły w kilku krokach. Proces ten nie należy do krótkotrwałych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH