PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ZUS chce więcej e-zwolnień

PAP/en
30-11-2017, 14:25
ZUS chce więcej e-zwolnień Wystawianie e-zwolnień nabierze rozmachu? (fot. pixabay)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kampanię promującą wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich. Od 1 lipca 2018 r. e-zwolnienia mają całkowicie zastąpić obecne druki; już teraz można je wystawiać zamiast papierowych.

W połowie maja prezydent podpisał zmiany w prawie, przewidujące koniec papierowych zwolnień lekarskich 1 lipca 2018 r. Przepisy już obecnie ułatwiają wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich - można je wystawiać od początku 2016 r.

Obecnie są one podpisywane albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, albo profilem zaufanym ePUAP. Lekarze krytykowali to rozwiązanie, ponieważ kwalifikowany podpis elektroniczny jest płatny, a bezpłatny profil ePUAP jest ich zdaniem zbyt czasochłonny i skomplikowany.

Według przepisów, które wejdą w życie 1 grudnia 2017 r., będzie można uwierzytelniać elektroniczne zwolnienia bezpośrednio przy użyciu certyfikatów, oferowanych przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Ten nowy sposób będzie bezpłatny i dużo prostszy.

Nowy sposób autoryzacji zwolnień elektronicznych przez lekarzy jest właśnie testowany, ale w grudniu będzie już dostępny - zadeklarowała prezes ZUS. W ciągu miesiąca będzie można pobrać specjalny certyfikat i ustalić PIN umożliwiający podpisywanie zwolnień. Ta trzecia forma podpisywania e-zwolnień jest bezpłatna, dostarczana bezpośrednio przez ZUS i dostępna nie tylko przez komputer stacjonarny, lecz także przez smartfony.

Od strony informatycznej mamy wszystko przygotowane, ale trzeba jeszcze przeszkolić lekarzy. Na razie elektroniczne zwolnienia wystawia ok. 7 tys. lekarzy. W sumie w formie elektronicznej wystawiane jest zaledwie 3 proc. wszystkich zwolnień. 

Nowy sposób autoryzacji powinny uwzględnić firmy produkujące aplikacje gabinetowe dla lekarzy - najszybciej powinny się w nich znaleźć rozwiązania pozwalające na wystawianie w ten sposób podpisywanych elektronicznych zwolnień lekarskich. Aplikacje te mają lub będą miały interfejs powiązany z systemem ZUS, co pozwoli na szybkie logowanie i dostęp do e-zwolnień.

Na razie podstawowe problemy techniczne, które ZUS zdiagnozował w placówkach medycznych, to korzystanie ze starych komputerów, w niektórych przypadkach "prehistorycznych". Tymczasem elektroniczne zwolnienie musi zadziałać u każdego lekarza, aby najpóźniej 1 lipca 2018 r. mógł się zalogować, uwierzytelnić podpis i je wysłać.

Celem ZUS jest, aby po szkoleniach ok. 30 proc. lekarzy wystawiało już dobrowolnie e-zwolnienia w miejsce dotychczasowych wypisywanych ręcznie druków. 

W Polsce przeważa liczba krótkookresowych zwolnień lekarskich. Gdy są one wystawiane w wersji papierowej, ZUS nie jest w stanie dokonać kontroli prawidłowości ich wykorzystania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   ZUS   system informacji medycznej  

POLECAMY W SERWISACH