PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Znowu szkolne gabinety dentystyczne na świeczniku

ms
18-08-2016, 12:28
Znowu szkolne gabinety dentystyczne na świeczniku Posłanka Anna Białkowska (źródło: dami24.pl)
Dotychczasowa opieka stomatologiczna w naszym kraju nie zapewnia odpowiedniej opieki dla najmłodszych pacjentów, uczniów szkoły podstawowej.

- Tylko w ok. 600 szkołach znajdują się placówki stomatologiczne – informuje ministra zdrowia posłanka Anna Białkowska. W jej przekonaniu w szkole uczeń byłby najbliżej gabinetu, a dentysta w ramach profilaktyki mógłby „na bieżąco" dokonywać oceny uzębienia.

Anna Białkowska wylicza kolejne bolączki opieki stomatologicznej na dziećmi. W jej ocenie, oprócz małej liczby gabinetów stomatologicznych w szkołach, opieka stomatologiczna nad uczniami nie jest pełnowartościowa także z powodu braku ważnych procedur diagnostycznych i leczniczych w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży. – Nie ma na przykład podstawowego badania diagnostycznego, jakim jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, nie istnieje także możliwość lakierowania profilaktycznego zębów mlecznych.

W takiej sytuacji posłanka pyta ministra zdrowia:
- czy znany jest mu problem braku gabinetów stomatologicznych w szkołach;
- czy resort, którym kieruje, monitoruje problem próchnicy w Polsce i czy ma program działań profilaktycznych zapobiegających rozwojowi próchnicy wśród uczniów;
- czy zleci przegląd procedur, za które płaci NFZ (w zakresie przeciwdziałania i leczenia próchnicy wśród dzieci i młodzieży).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
poseł   stomatologia dziecięca   dentysta w szkole  

POLECAMY W SERWISACH