PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmniejszenie limitu przyjęć na kierunek dentystyczny - wśród stanowisk NRL

ms
04-12-2015, 22:39
Zmniejszenie limitu przyjęć na kierunek dentystyczny - wśród stanowisk NRL Konstanty Radziwiłł przyjmuje nominację na ministra zdrowia (foto Fotolia/PTWP)
Długa jest lista stanowisk, przygotowanych przez NRL, a skierowanych do rozpatrzenia przez ministra zdrowia. Konstanty Radziwiłł pobieżnie je przejrzał i z większością, o ile nie ze wszystkimi postulatami, się zgodził.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, z jednej strony - jako członek NRL - stanowiska te powinien sygnować swoim nazwiskiem, z drugiej zaś strony, jako adresat petycji, je rozpatrywać. Na pytanie infoDENT24.pl czy taka sytuacja nie rodzi dyskomfortu u działacza samorządowego i jednocześnie członka rządu, Konstanty Radziwiłł zapewnił, że na żadnym z etapów nie uczestniczył w pracach przygotowujących 25 apeli.

- Faktem jest, że jestem członkiem NRL, ale nie będę brał aktywnego udziału w pracach Rady. Nie może być inaczej, gdyż w przypadku zgłaszania propozycji, stanowisk i apeli NRL, tych kierowanych do ministra zdrowia - mogłyby powstać wątpliwości co do bezstronności szefa resortu zdrowia. Będę niemym członkiem NRL. Nie wstydzę się mojej aktywności w  samorządzie lekarskim, wprost przeciwnie, szczycę się tym i w znacznej mierze to czego się nauczyłem i czym mogę służyć Polsce, wynika z mojej pracy w NRL – zapewnił Konstanty Radziwiłł.

Spośród 25 stanowisk przyjętych przez NRL 4 grudnia 2015 r. niektóre bezpośrednio dotyczą lekarzy dentystów, a znaczna część – pośrednio.

Tematami, które szczególnie powinny zainteresować stomatologów są m.in.:
- zmniejszenie limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny;
- przywrócenie stażu podyplomowego;
- zmiany dotyczące specjalizacji;
- zmiany dotyczące sposobu dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów;
- zwolnienie od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczeń uzyskiwanych przez lekarzy i lekarzy dentystów w związku z uczestniczeniem w nieodpłatnych szkoleniach organizowanych przez organy samorządu zawodowego;
- liberalizacja przepisów dotyczących możliwości zatrudnienia lekarza i lekarza dentysty w praktyce zawodowej innego lekarza;
- zwiększenie wynagrodzenia za świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży finansowane ze środków publicznych;
- zmiana przepisów prawa atomowego dotycząca stosowania promieniowania jonizującego przez lekarzy dentystów;
- przywrócenie kształcenia w zawodzie asystentki stomatologicznej;
- zapewnienie należytej ochrony tajemnicy lekarskiej;
- odbiurokratyzowanie pracy lekarza;
- zaprzestanie ustalania standardów medycznych w formie rozporządzeń ministra zdrowia;
- zmiana przepisów dotyczących prowadzenia list oczekujących;
- wznowienie prac nad nowymi wzorami dokumentów prawa wykonywania zawodu lekarza i prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH