PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Złamany ząb: 24 godziny bez fachowego wsparcia

ms
07-01-2015, 07:47
Złamany ząb: 24 godziny bez fachowego wsparcia Złamane zęby w Toruniu to kłopot (foto: sxc.hu)
Szybka pomoc stomatologiczna, w przypadku złamanego zęba, jest problemem. Doświadczyła tego 13-latka, która złamała dwie jedynki.

Wypadek przydarzył się na lodowisku w Toruniu. Dziewczynka jeden ząb złamała z przemieszczeniem korzenia, drugi został złamany do miazgi. Pogotowie ratunkowe zabrało poszkodowaną ok. godziny 14 do szpitala dziecięcego na Skarpie.
Na izbie przyjęć wypisano zlecenie na pilną konsultację stomatologiczną - bez wskazania gdzie miałaby takowa nastąpić. Z prywatnego gabinetu na Rubinkowie rodzice z córką zostali odprawieni z kwitkiem, gdyż konieczna była pomoc chirurga szczękowego.
Poszkodowana znalazła się w szpitalu wojewódzkim na Bielanach. Tam poinstruowano szukających pomocy, aby udali się ponownie do szpitala dziecięcego na Skarpę. W szpitalu tym cierpiące dziecko czekało na chirurga szczękowego do godziny 21.

Dentysta stwierdził, że miazga obumarła, bo nie została w porę zabezpieczona i jest za późno, aby ząb uratować. Szanse byłyby, gdyby zadziałano w ciągu dwóch godzin od zdarzenia. Chirurgowi udało się uratować drugi ząb.
Okazuje się, że NFZ nie refunduje komponentu potrzebnego do zabezpieczenia uszkodzonego zęba.
Rodzice z córką o ok. godzinie 23 trafili do pogotowia stomatologicznego na Podgórskiej. Dziewczynka dostała antybiotyk, ale ze względu na fakt, że praktyka ta działa w ramach NFZ - nie może zabezpieczyć miazgi. Dopiero następnego dnia (w sobotę) dokonano zabezpieczenia w prywatnym gabinecie w Brodnicy.

Sprawa uszkodzonych zębów dziewczynki wywołała lawinę tłumaczeń dlaczego to pacjentka nie uzyskała natychmiastowej pomocy.

Jerzy Jakubiak, dyrektor Regionalnego Centrum Stomatologii przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu tłumaczy, że w piątki w RCS poradnia stomatologiczna, zajmująca się leczeniem zachowawczym, pracuje do 18.00. Chirurgia szczękowej pracuje jednak tylko do godziny 14. Potem funkcjonują dyżury telefoniczne. W ramach chirurgii szczękowej można ząb unieruchomić, odciąć, ustawić, ale komponentem do zabezpieczenia miazgi już nie dysponujemy - wyjaśnia Jerzy Jakubiak. Po godzinie 18 rodzice z dzieckiem mogą zgłosić się do pogotowia stomatologicznego na Rudaku.

Więcej: nowosci.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH