PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zewnętrzny audyt radiologiczny nowy problem na horyzoncie?

17-01-2013, 00:12
Zewnętrzne audyty radiologiczne  nowy problem na horyzoncie?
Zewnętrzne audyty radiologiczne nowy problem na horyzoncie?
- Sprawa audytów w stomatologii to temat wielu rozmów z Generalnym Inspektorem Sanitarnym. Samorząd i stowarzyszenia stomatologiczne występowały wielokrotnie do Ministerstwa Zdrowia o uproszczenie zasad -

pisze na swoim blogu lek. dent. Andrzej Cisło. Analizując formularze audytów wewnętrznych w pracowniach RTG, które opublikowała Komisja Stomatologiczna Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, zastanawia się także nad audytami zewnętrznymi.

Dr Cisło przypomina, że audytów wewnętrznych dokonuje się, co roku. Zestaw elementów, jakie winny być sprawdzone nie różni się wiele od zakresu kontroli, jaka przeprowadza Inspekcja Sanitarna. W celu wykonania audytu kierownik jednostki audytowanej powołuje zespół min dwuosobowy. W przypadku wykonywania wyłącznie zdjęć wewnątrzustnych zespół taki stanowić mogą osoby uprawnione do wykonywania procedur będących przedmiotem audytu. - Wynika z tego, że są to osoby uprawnione do wykonywania zdjęć RTG wewnątrzustnych. Jeśli jesteśmy praktyką indywidualną nie pozostaje nam nic innego jak doprosić do audytu innego lekarza, który również wykonuje zdjęcia (i posiadającego ważne uprawnienia ochrony radiologicznej pacjenta) pisze Andrzej Cisło.

 

Zewnętrzny audyt radiologiczny - będą koszty

Autor prognozuje, że audyt zewnętrzny może być jeszcze bardziej uciążliwy od wewnętrznego, ponieważ będzie go musiała wykonać specjalna wojewódzka komisja, co będzie wiązało się z opłatą.

- Niestety jeśliby chcieć wyłączyć konieczność audytu zewnętrznego w stomatologii, to musiałoby to nastąpić na poziomie ustawy (prawo atomowe). W lipcu 2010 Porozumienie Stomatologów zwróciło się do MZ  z wnioskiem o takie doprecyzowanie w rozporządzeniu, aby audyt zewnętrzny zdefiniować w przypadku gabinetów stomatologicznych (i densytometrycznych) jako przegląd dokumentacji pochodzącej z audytów wewnętrznych. Zawsze potaniłoby to i uprościło sprawę. Ale cóż, kiedy MZ do odpowiedzi nieskore...- czytamy na blogu.

Więcej analiz dotyczących audytów radiologicznych na blogu: www.autonomia-dent.pl

 

Formularze audytów wewnętrznych w pracowniach rentgenowskich (źródło: KS OIL Kraków)

Lista pytań audytowych pracowni rtg

Raport z audytu

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH