• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zębów mlecznych się nie leczy!

ms
10-08-2016, 09:12
Zębów mlecznych się nie leczy! Fundacja Wiewiórki Julii w akcji
Taką opinię usłyszała Emma Kiworkowa, szefowa fundacji Wiewiórki Julii, której wolontariusze badają stan uzębienia dzieci w całej Polsce. Co gorsza usłyszała ją od... dentysty.

Zdarzenie było pokłosiem przeglądów stomatologicznych, jakie fundacja Wiewiórki Julii dwukrotnie przeprowadziła wśród słupskich dzieci. Jak wiadomo, jednym z elementów takich przeglądów są wytyczne dla rodziców w sprawie leczenia zębów dzieci. Na podstawie takich wskazań opiekunowie (przynajmniej niektórzy) pojawiali się w gabinetach dentystycznych, w celu wypełnienia zaleceń  pokontrolnych.

Jeden z dentystów, który miał podjąć się leczenia, zgodnie ze wskazaniami przekazanymi w ramach akcji fundacji Wiewiórki Julii, ujrzał, że zlecono leczenie zaatakowanych próchnicą zębów mlecznych.

W ocenie dentysty tego typu zabiegi są nieuzasadnione, a to ze względu na fakt, że mleczaki i tak za niedługo wypadną. Leczenie pierwszych zębów jest zatem jedynie wyciąganiem pieniędzy z kieszeni rodziców – wyrokował stomatolog.

Gdyby taki pogląd wygłaszali laicy - nie byłoby w tym nic dziwnego, jednak opinia dentysty - szokuje.

Maria Mazur, dyrektor miejskiego ZOZ-u w Słupsku, przekonuje, że stomatolodzy zatrudnieni w miejskich przychodniach w oparciu o umowę z NFZ leczą mleczne zęby u dzieci. - Prowadzona jest edukacja profilaktyczna w zakresie próchnicy – zapewnia Maria Mazur.

Dyrektor ZOZ przy okazji wyraziła przekonanie, że nie uda się powrócić do idei gabinetu stomatologicznego w każdej szkole, chociażby dlatego, że przy leczeniu dziecka, w zasadzie musi być obecny rodzic, a ci przecież w trakcie godzin lekcyjnych zazwyczaj pracują.

Więcej: gp24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH