PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zdrowy uśmiech dzieci – jak to się robi w Kudowie Zdroju

ws
15-01-2016, 08:52
Zdrowy uśmiech dzieci – jak to się robi w Kudowie Zdroju Szkolny gabinet dentystyczny w Kudowie Zdrój zrobił dużo dobrego (foto: pixabay)
Ostatnie badania, przeprowadzone przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, wykazały, że w Kudowie Zdroju chore zęby ma co czwarty uczeń. W Polsce na próchnicę cierpi 90 proc. młodzieży. Skąd taka różnica?

- Uruchomiliśmy szkolny gabinet dentystyczny, bo mieliśmy tragiczny wynik badań. Tak jak w całej Polsce, u naszych dzieci próchnica sięgała 90 proc.  – tłumaczyła Edyta Bubińska, zastępca burmistrza Kudowy - Zdroju.

Od lat nieczynny szkolny gabinet dentystyczny gmina zmodernizowała (ze wsparciem finansowym fundacji Polskiej Miedzi). Remont kosztował ok. 100 tys. zł. Dzięki niewielkiemu kontraktowi, zawartemu z udziałem NFZ, udało się zatrudnić dwie dentystki na po pół etatu.

W gabinecie jest ponad tysiąc kart zdrowia przedszkolaków i uczniów – dzieci są regularnie profilaktycznie badane i w razie potrzeby leczone.

Gabinet stomatologiczny pracuje nie tylko w trakcie roku szkolnego, ale także w ferie i wakacje.

Ze statystycznych analiz wynika, że po trzech latach działania szkolnego gabinetu dentystycznego liczba dzieci i młodzieży cierpiących na choroby zębów spadła z 90 do 25 proc.

Więcej: wroclaw.tvp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH