PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Żałobnie o zębach polskich dzieci w Senacie

ms
21-03-2014, 07:44
Żałobnie o zębach polskich dzieci w Senacie Żałobnie o zębach polskich dzieci w senacie (Fot. sxc.hu)
Stara to tradycja, iż w przeddzień święta zazwyczaj się świętuje, czasami do tego stopnia, że rozdawane są okolicznościowe odznaczenia, dyplomy i kwiaty. Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, które odbyło się w przeddzień Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, nikomu do uśmiechów nie było. Słusznie. Wnioski z debaty są zatrważające, zniechęcające i mrożące krew w żyłach. To cytaty z wypowiedzi zabierających głos mówców.

O tym jak bardzo zły jest stan uzębienia polskich dzieci i młodzieży poinformowała zebranych senatorów i zaproszonych gości prof. dr hab. med. Barbara Adamowicz - Klepalska, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Nie o te informacje, które od dziesięcioleci są niezmiennie złe, w tym przypadku jednak chodziło, a o przedstawienie propozycji co w tej sytuacji można zrobić. Z przebiegu dyskusji wynika, że zrobić można niewiele, żeby nie powiedzieć że nic.

Źle wróży sytuacja, w której losem uzębienia polskich dzieci zainteresowały się tylko osoby, zadające pytania i stawiające postulaty. Niestety nie było nikogo, kto mógłby na stawiane pytania odpowiedzieć, a zgłaszane postulaty zaakceptować, bądź odrzucić, bo ze strony Ministerstwa Zdrowia i NFZ - pomimo zaproszeń - na posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci nie przyszedł nikt.

Po drugie, kilkunastoosobowe grono obecnych było na tyle nieliczne, że trudno przypuszczać, aby wszyscy, którzy powinni o problemie usłyszeć znaleźli się na sali obrad.

Po trzecie nie wszyscy, i tak z nielicznych obecnych, byli na tyle zaznajomieni z tematyką, aby móc do debaty wnieść konstruktywne wnioski.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy ministra Marka Michalaka, rzecznika praw dziecka. Wśród merytorycznych wypowiedzi, oprócz Marka Michalaka, znalazły się głosy:
prof. dr hab. med. Barbary Adamowicz - Klepalskiej, konsultanta krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej,
prof. Anny Dobrzańskiej, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii,
prof. Alicji Chybickiej, senatora, przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci,
Andżeliki Możdżanowskiej - senator,
Stanisława Jurcewicza - senator,
prof. Danuty Perek, kierownika Kliniki Onkologii CZD,
dr. hab. Jarosława Peregud-Pogorzelskiego, wiceprzewodniczącego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego,
dr n. med. Pawła Daszkiewicza, dyrektora Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera.

Prześledźmy zatem jakie myśli zostały wypowiedziane.

Postulat

Trzeba uaktywnić lekarzy rodzinnych, aby ci przy okazji badań dziecka (bilanse) sprawdzali także stan jamy ustnej i zapisali zalecenia dla rodziców w kwestii leczenia uzębienia dziecka u lekarza dentysty. Podczas kolejnej wizyty należy sprawdzić czy zalecenia zostały wykonane.

Kontra pierwsza

Lekarz rodzinny z latarką w ręku niewiele może powiedzieć o stanie uzębienia dziecka, o ile nie jest ono w katastrofalnym stanie, ale taki stan powinien już dawno zaalarmować rodziców.

Kontra druga
Opiekunowie dzieci nie mają nie tylko świadomości, ale i możliwości korzystania z leczenia stomatologicznego dziecka.

Kontra trzecia

POLECAMY W SERWISACH