PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zakończyła się akcja "Chroń Dziecięce Uśmiechy" - sukces o smaku goryczy

informacja prasowa
27-11-2013, 08:06
Zakończyła się akcja „Chroń Dziecięce Uśmiechy” - prawie 6 tys. przebadanych dzieci
W ciągu dwóch miesięcy (od 16 września do 15 listopada br.) mobilne gabinety dentystyczne w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy" odwiedziły 24 szkoły podstawowe z 5 województw: opolskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego. Były to najbardziej potrzebujące województwa, w których odnotowano wysoki wskaźnik próchnicy wśród dzieci w wieku 6-12 lat (osiągał on nawet 88 proc.). Stan uzębienia dzieci sprawdzano przede wszystkim w małych miastach, takich jak: Otmuchów, Czepielowice, Przylesie, Barczewo czy Biłgoraj, choć przeglądy odbyły się również w dużych miastach - Olsztynie i Opolu.

5 805 uczniów szkół podstawowych wzięło udział w bezpłatnych przeglądach dentystycznych a ok. 15 000 dzieci dowiedziało się jak prawidłowo dbać o swoje zęby w ramach pilotażowej akcji edukacyjno-profilaktycznej programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy". Zakończyły się już przeglądy stomatologiczne, jednak lekcje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej będą trwać do lutego 2014 r. i powinny łącznie objąć 30 tys. dzieci. Program „Chroń Dziecięce Uśmiechy" realizuje Wrigley Poland, producent marki Orbit, wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem i Polskim Towarzystwem Stomatologicznym. 

- Przez dwa miesiące nie tylko sprawdzaliśmy stan uzębienia dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ale również edukowaliśmy najmłodszych o prawidłowych nawykach dbania o zęby. Dzieci powinny być przyzwyczajane do wizyt u lekarza stomatologa już od najmłodszych lat. Podczas realizacji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy" okazało się, że dla niektórych dzieci była to pierwsza w ich życiu wizyta w gabinecie dentystycznym - mówi prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, partner programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy". - Przeglądy stomatologiczne pokazały nam, że wiele dzieci nie ma wykształconych właściwych nawyków dbania o higienę jamy ustnej. Tutaj bardzo ważna jest rola rodziców i opiekunów, którzy na co dzień wpływają na kształtowanie świadomości ich pociech, jak zachować zdrowe zęby i mieć piękny uśmiech. Program „Chroń Dziecięce Uśmiechy" przypomina nam o tym i mam nadzieję, że dzięki takim działaniom faktycznie wpłyniemy na zmianę złych statystyk próchnicy w Polsce - dodaje.

W marcu 2014 r., w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy", zostanie opublikowany szczegółowy raport podsumowujący stan uzębienia dzieci z wybranych województw. Raport będzie uzupełniony również o informacje dotyczące nawyków dzieci w dbaniu o zęby m.in. częstotliwości odwiedzania lekarza dentysty, częstotliwości i czasu szczotkowania zębów, czy też innych sposobów dbania o higienę jamy ustnej (stosowania nici dentystycznych, płynu do płukania jamy ustnej, żucia bezcukrowej gumy po posiłku, kiedy nie ma możliwości wyszczotkowania zębów).

- Podczas lekcji Klubu Wiewiórki PCK, realizowanych w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy", dzieci dowiadują się m.in. jak są zbudowane zęby, jak o nie dbać, co im szkodzi, czym jest próchnica. Wolontariusze PCK dzięki świetnie przygotowanym nowoczesnym materiałom mogą w ciekawy i interaktywny sposób przekazywać dzieciom konieczną wiedzę. Z relacji przekazywanych nam przez prowadzących zajęcia nauczycieli i wolontariuszy wiemy, że dzieci bardzo chętnie angażują się w gry, ćwiczenia i quizy, przez co informacja o prawidłowej higienie jamy ustnej szybciej im się utrwala. Zabawa podczas zajęć pozwala również przygotować dzieci do wizyty u lekarza dentysty - mówi dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża, który realizuje komponent edukacyjny programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy".

POLECAMY W SERWISACH