PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zaginają parol na dentystów

ms
20-08-2014, 08:17
Zaginają parol na dentystów NFZ kontroluje (foto: sxc.hu)
Kolejnym tygodniom funkcjonowania ZIP towarzyszą kolejne przypadki, w których za przykład nieprawidłowości w rozliczaniu się z NFZ podawani są lekarze dentyści.

Ostatnio pod lupę kontrolerów NFZ wzięto działalność grupy dentystów z Rzeszowa, Ropczyc i Tarnobrzega.
Co ciekawe kontrole wykazały ponoć, że oszustw na szkodę Funduszu dokonywano od 2007 r.
Podano, że ponad 300 tys. zł wyłudził z systemu powszechnej opieki medycznej stomatolog, pracujący w jednym z rzeszowskim gimnazjów. Na jego oszustwa wskazali pacjenci, którzy przeglądali zapisy uwidocznione w ZIP. Na podstawie ich zgłoszeń Podkarpacki OW NFZ wysłał ankiety weryfikujące do 1500 pacjentów dentysty z Rzeszowa podejrzanego o malwersacje. Większość pytanych osób potwierdziła nieprawidłowości w ewidencji przebiegu ich leczenia. Inny dentysta w Rzeszowie brał od pacjentów pieniądze za procedury, które jednocześnie rozliczał z NFZ.

OW NFZ w Rzeszowie wysłał w sumie do pacjentów ponad 10 tys. ankiet. Mają one potwierdzić (lub nie) fakt korzystania ze świadczeń wskazanych lekarzy.
Zawiadomienie o podejrzeniu dokonania przestępstw zgłoszono do prokuratury. Ta twierdzi, że wyłudzone pieniądze zostaną wyegzekwowane i zwrócone Funduszowi.

Także dolnośląski OW NFZ złożył do prokuratury zawiadomienie o prawdopodobnym wyłudzeniu pieniędzy przez czterech dentystów, którzy rozliczali z Funduszem nie zrealizowane procedury. NFZ we Wrocławiu nie znalazł dokumentacji medycznej dotyczącej: leczenia zębów, ich wyrywania i zakładania protez.

Kontrolerzy nie ukrywają, że w kontrolach pomocne są zgłoszenia pacjentów, którzy na podstawie informacji zawartych w ZIP dowiadują się o procedurach zapisywanych na ich konto, chociaż nigdy z tego typu świadczeń nie korzystali.

Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu - szczegółów nie podaje, ale przypomina, że za wyłudzenie pieniędzy z NFZ może grozić kara do 8 lat więzienia.

O bulwersujących przypadkach mówi się głośno. O tym, że często u ich podstawy leżą błędy systemu oraz nieścisłości przy wprowadzaniu danych, a nie usiłowanie dokonania oszustwa - bywa, że nie wspomina się w ogóle. Tak jest najczęściej. Na terenie OW NFZ we Wrocławiu każdego miesiąca pacjenci zgłaszają 40 - 50 przypadków rozliczania przez lekarzy procedur, którym się nie poddawali.

Podobnie jest w województwie lubelskim. Nieprawidłowości lubelskiemu OW NFZ zgłosiło dotychczas ok. stu osób. Najwięcej interwencji dotyczyło niezrealizowanych porad specjalistycznych i świadczeń stomatologicznych.

Kurier Lubelski opisywał niedawno temu historię dentystki, która gdy dowiedziała się, że zęby dziecku wyrwał tata w domu, rozliczyła sobie te usługi. Dentystka nie poniosła żadnej kary, bo pieniądze zwróciła.

Inna dentystka doliczyła do wizyty kontrolnej procedurę korekcyjnego szlifowania zębów. Po interwencji pacjentki pieniądze także zostały zwrócone do kasy Funduszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH