PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zachodniopomorskie: pacjenci donoszą na dentystów

ŁS
19-02-2014, 08:20
Zachodniopomorskie: pacjenci donoszą na dentystów Zachodniopomorskie: pacjenci donoszą na dentystów (Fot. Fotolia/PTWP)
Trwa publiczne odkrywanie fikcyjnych lub podwójnie opłaconych świadczeń medycznych, o których istnieniu świat dowiaduje się dzięki Zintegrowanemu Informatorowi Pacjenta. Wśród tysięcy zgłoszeń w całym kraju są również te dotyczące procedur stomatologicznych. W woj. zachodniopomorskim od lipca 2013 roku pacjenci zgłosili 38 przypadków zabiegów, które ich zdaniem, albo nigdy nie zostały wykonane, albo za które zapłacili z własnej kieszeni.

Stało się to, co stać się miało. ZIP zwiększył kontrolę nad świadczeniami i świadczeniodawcami. Jest powiązany z bazą Funduszu i na bieżąco aktualizowany. Kontrolerów NFZ, po uzyskaniu zgłoszenia od pacjenta, dzieli tylko kilka ruchów myszki od sprawdzenia, czy np. Fundusz otrzymał rachunek za świadczenie, za które pacjent zapłacił w gabinecie.

- Od lipca 2013 roku, czyli od momentu uruchomienia ZIP przyjęliśmy 38 zgłoszeń w zakresie leczenia stomatologicznego na łączną kwotę 13 tysięcy złotych. 32 z nich to przypadki świadczeń, które nigdy nie miały miejsca, 6 to sytuacje, w których pacjent zapłacił za świadczenie a świadczeniodawca wykazał je do rozliczenia przez Fundusz - mówi infoDENT24.pl Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ.

W skali województwa świadczenia stomatologiczne „biją się" o niechlubne pierwszeństwo ze świadczeniami ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jest ich porównywalna liczba, ale wyceniane są zdecydowanie mniej (38 zgłoszeń na kwotę 4,5 tys. zł).

Każde podejrzenie nadużycia przez świadczeniodawcę jest traktowanie bardzo poważenie. - Do tej pory NFZ przeprowadził kontrolę w trzech placówkach posiadających kontrakt stomatologiczny. Pozostałe sprawy są w trakcie sprawdzania. W wyniku potrąceń do kasy NFZ wróciło w sumie 4 422 złote - wylicza Małgorzata Koszur.

Przypadków fikcyjnych świadczeń jest tyle, że wkrótce będzie mogła powstać na ich kanwie opasła księga absurdów. W woj. zachodniopomorskim jeden z pacjentów zgłosił, że w gabinecie stomatologicznym był jedynie raz - w celu usunięcia kamienia nazębnego, natomiast według ZIP, dentysta wyleczył mu w dwa miesiące 13 zębów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ZIP   kontrola NFZ   Małgorzata Koszur  

POLECAMY W SERWISACH