PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wytyczne CED: dentysta musi być liderem

ms
10-06-2015, 08:27
Wytyczne CED: dentysta musi być liderem CED wytyczne
Council of European Dentist (CED) podała zasady organizacyjne, w oparciu o które dentysta powinien realizować proces leczenia pacjentów. Dla większości polskich lekarzy dentystów wskazania oznaczać mogą „oczywistą oczywistość", trzeba jednak pamiętać, że w części państw europejskich zasady pracy z pacjentem odbiegają od norm obowiązujących m.in. w Polsce.

CED rekomenduje, aby proces szkolenia lekarzy dentystów obejmował minimum pięcioletni cykl kształcenia, w ramach którego realizowanych powinno być co najmniej 5 tys. uniwersyteckiej edukacji.

CED zdaje sobie z tego sprawę, że w niektórych państwach Europy dentysta może pracować samodzielnie, w niektórych wymagana jest pomoc asysty, w niektórych uznaje się za obowiązkową obecność w gabinecie stomatologicznym higienistki.

CED uważa jednak, że niezależnie od przyjętego modelu, to lekarz dentysta musi określać, nadzorować i kontrolować pracę personelu. Nie jest dopuszczalne, aby określone przepisami kompetencje poszczególnych członków zespołu pracującego w gabinecie, zwalniały lekarza dentystę od odpowiedzialności za prawidłowe postępowanie z pacjentem. Praca asystentki, higienistki i technika dentystycznego powinna być koordynowana i - w miarę możliwości - na bieżąco kontrolowana przez lekarza dentystę i to niezależnie od tego, że w wielu przypadkach personel wykonuje obowiązki samodzielnie.

CED określa pięć rekomendacji dla lekarzy dentystów:

1. Lekarz dentysta pełni rolę lidera w zespole pracującym z pacjentem, w celu zapewnienia mu bezpieczeństwa i w związku z realizowaniem procesu leczenia w oparciu o jak najlepszą wiedzę wynikającą m.in. z holistycznego podejścia do osoby poddającej się terapii.

2. Lekarz dentysta jest odpowiedzialny za zdrowie jamy ustnej pacjenta, w związku z tym powinien podejmować decyzje w zakresie charakteru interwencji medycznej i delegować poszczególne zadania podległemu personelowi oraz współpracownikom.

3. Personel zależny powinien realizować zadania przez niego wyznaczone w oparciu o protokoły zaakceptowane przez lekarza dentystę.

4. Personel zależny musi wykonywać procedury wyłącznie w oparciu o skodyfikowane standardy - w celu zapewnienia pacjentowi maksimumbezpieczeństwa, pozwala to jednocześnie na osiągnięcie sprawnego realizowania pracy w zespole.

5. Organizacje naukowe i samorządowe lekarzy dentystów, a także odpowiedzialne instytucje administracji państwowej powinny odgrywać wiodącą rolę w precyzyjnym określaniu zasad pracy zespołu w praktykach dentystycznych oraz wpływać na skuteczne eliminowanie pozaprawnych działań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH