• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wystawa poświęcona ojcu polskiej stomatologii

en
10-06-2016, 12:54
Wystawa poświęcona ojcu polskiej stomatologii Biblioteka w Oleśnicy, w której można oglądać wystawę
Był nietuzinkową postacią polskiej nauki. Ogłosił regułę izometrii, dzięki której możliwe stało się wykonywanie zdjęć, na których długość radiologiczna zęba jest równa jego rzeczywistej długości. Jest autorem pierwszego na świecie atlasu radiologii stomatologicznej. To prof. Antoni Cieszyński.

Urodził się w Oleśnicy 31 maja 1882 r. Ojciec aptekarz przekazał mu medyczną pasję. Antoni Cieszyński studiował medycynę, stomatologię i filozofię w Berlinie i Monachium.

Szczególnie interesowała go radiologia. To on jest autorem prawa Cieszyńskiego-Diecka w rentgenologii stomatologicznej. Do jego wynalazków należą m.in. przytrzymywacz filmów wewnątrzustnych, wspornik do zdjęć pozaustnych, kaseta do zdjęć stereoskopowych.

Stworzył nowatorskie metody leczenia, prowadząc badania nad wykorzystaniem radu. Wraz z Emilem Meiselsem opracował zastosowanie tego pierwiastka w leczeniu nowotworów złośliwych języka i szczęki. Jego badania nad budową kości czaszki doprowadziły do wykrycia podstawowej zależności między strukturą tkanki kostnej a kierunkiem działających sił mechanicznych.

Profesorem nadzwyczajnym Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Lwowskiego został mianowany w 1913 r. Od tego czasu kierował Ambulatorium Dentystycznym, które za jego rządów, już rok później, zostało przekształcone w pierwszy w Polsce Instytut Dentystyczny, a w 1930 r. w Klinikę Stomatologiczną.

Podczas I wojny światowej prowadził w swoim Instytucie placówkę Polskiego Czerwonego Krzyża. Musiał ewakuować się do Tarnowa, potem do Wiednia, gdzie założył oddział obrażeń szczękowych i poliklinikę stomatologiczną dla uchodźców z Polski. W 1918 r. był obrońcą Lwowa, został odznaczony Krzyżem Obrony Lwowa (1918) oraz Medalem Niepodległości (1933). Hitlerowcy aresztowali go w nocy z 3 na 4 lipca 1941 roku. Został rozstrzelany wraz z innymi profesorami lwowskich uczelni na Wzgórzach Wuleckich.

Wystawę poświęcona prof. Antoniemu Cieszyńskiemu otwarto w Galerii Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy, przy ul. Kochanowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH