PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Współczynnik 1,2: komu zabiorą pieniądze na leczenie dzieci i młodzieży?

ms
08-07-2016, 08:49
Współczynnik 1,2: komu zabiorą pieniądze na leczenie dzieci i młodzieży? Nie ma dodatkowych pieniędzy na leczenie stomatologiczne dzieci (foto: pixabay)
Zmiany w prawie spowodowały, że świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży będą wyżej wyceniane o 20 proc. Skąd dodatkowe pieniądze? Znikąd. Po prostu ich nie będzie.

Na stronie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej proste wyliczenia w oparciu o to czym dysponuje OW NFZ w Poznaniu.

Wartość kontraktów ogólnostomatologicznych w WOW to 120 mln zł rocznie. Z tego przynajmniej 20 proc. wykonywane jest na rzecz dzieci i młodzieży. Więc w złotówkach to ok 24 mln zł. 

Do tego dochodzi 10 mln zł na kontrakty na leczenie dzieci i młodzieży. Łącznie czyni to ok. 34 - 35 mln zł. Wyższa wycena o 20 proc. sprawia, że na leczenie dzieci i młodzieży należałoby wydać w ciągu roku o 7 mln zł więcej. O tyle powinien wzrosnąć budżet stomatologii w WOW gdyby do zwiększonej wyceny świadczeń dla najmłodszych podejść sensownie – czytamy na stronach WIL.

Stomatologia, finansowana ze środków publicznych, na wyższe pieniądze w 2017 r. nie ma co liczyć. W efekcie dostęp do lekarza dentysty zostanie ograniczony, a to z uwagi na fakt, że w zasadzie kontraktowanie w branży stomatologicznej, poza nielicznymi wyjątkami, jest wypełniane. Po prostu pieniądze skończą się wcześniej niż zazwyczaj.

Czy chociaż dzieci będą miały ułatwiony dostęp do dentysty? Niekoniecznie. Stomatolodzy od dawna wskazują, że procedury medyczne z udziałem dzieci i młodzieży, aby odzwierciedlały nakłady sił i środków, powinny być wyceniane w oparciu o współczynnik korygujący 2,0. W takiej sytuacji wskaźnik 1,2 może mieć znikomy wpływ na dostępność do leczenia dzieci i młodzieży.

Więcej: wildent.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH