PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wskaźnik PUW z 7 do 4 – efekt programu zdrowotnego

ws
10-02-2016, 08:21
Wskaźnik PUW z 7 do 4 – efekt programu zdrowotnego Program profilaktyczny poprawia uśmiech uczniów (foto: pixabay)
Stan zdrowia jamy ustnej dzieci, które w latach 2011 - 2014 korzystały w powiecie myślenickim z programu profilaktyki próchnicy, poprawił się zdecydowanie.

W 2011 r. wskaźnik PUW u 12-latków z terenu powiatu myślenickiego wynosił 7 (średnio dziecko w tym wieku miało siedem zębów usuniętych, wypełnionych lub zajętych próchnicą). Systematyczne wykonywanie stomatologicznych zabiegów profilaktycznych, wśród dzieci objętych opieką przez szkolne gabinety stomatologiczne, obniżyły ten wskaźnik do 4 w 2014 r.

Realizacja programu jest możliwa dzięki gabinetom dentystycznym w 9 szkołach na terenie powiatu, które zostały wyposażone w ramach, pozyskanych przez władze powiatu, środków z Funduszu Norweskiego.

Z uwagi na zadowalające efekty, zbudowane zaplecze w postaci szkolnych gabinetów stomatologicznych - program ten jest podstawowym projektem profilaktycznym w ochronie zdrowia, który będzie realizowany przez kolejne lata.

Program profilaktyki próchnicy w całości finansowany jest obecnie z budżetu powiatu myślenickiego - corocznie na ten cel wydaje się blisko 100 tys. zł (w 2015 r. 90 tys. zł).

W 2016 r. powiat planuje zwiększyć liczbę uczniów objętych opieką dentystyczną o tych, które nie uczęszczają do szkół z gabinetem stomatologicznym. W tym roku program realizowany będzie wśród uczniów w wieku od 9 do 16 lat. Dotychczas, świadczenia były realizowane również wśród dzieci 8- letnich. Przepisy NFZ umożliwiają jednak objecie w 2016 r. darmowym lakowaniem zębów dzieci do lat 8, stąd podwyższenie limitu wieku dzieci w powiatowym programie.

– Co roku zapewniamy środki na lakowanie zębów dzieci i młodzieży. Wspieramy również objęcie kontraktem NFZ szkolnych gabinetów stomatologicznych.. W najnowszym zarządzeniu tej instytucji zostało wskazane, iż lokalizacja gabinetu stomatologicznego na terenie szkoły będzie dodatkowo punktowana przy ubieganiu się o umowę z NFZ. Wierzymy, że wpłynie to pozytywnie na realizację naszego programu i wszystkie szkolne gabinety będą posiadały kontrakt z NFZ – wyjaśnił Tomasz Suś, wicestarosta powiatu myślenickiego.

W latach 2012 - 2015 udało się zalakować blisko 30 tys. zębów, ponad 6 tys. dzieci objęto bezpłatną profilaktyką stomatologiczną. Koszt zabiegów w tych latach wyniósł 360 tys. zł, a źródłem finansowania był budżet powiatu myślenickiego.

Program posiada pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji a patronuje mu Rzecznik Praw Dziecka.

Więcej: myslenicki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka fluorkowa   AOTMiT   rzecznik praw dziecka   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH