PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wrocław: jednak są chętni na nocne kontrakty

jsz
15-11-2013, 08:23
Wrocław: jednak są chętni na nocne kontrakty Wrocław: jednak są chętni na nocne kontrakty (Fot. Google Street View)
Najwcześniej za trzy tygodnie mieszkańcy Wrocławia będą mogli skorzystać z doraźnej pomocy stomatologicznej w nocy. Po tym jak skończyła się umowa placówki przy ul. Komandorskiej, Narodowy Fundusz Zdrowia musiał ogłosić nowy konkurs. Choć kontrakt nie cieszy się dużym powodzeniem, chętni się znaleźli.

Przedstawiciele NFZ informują, że do konkursu zgłosiło się kilka placówek stomatologicznych. Spośród nich Fundusz wybierze jedno miejsce, w którym stomatolog udzeili pomocy w nocy i święta. To jednak potrwa. Do tego czasu pacjenci zdani są na środki przeciwbólowe lub lekarzy dentystów z odległych o kilkadziesiąt kilometrów Świdnicy lub Jeleniej Góry, gdzie nocna opieka funkcjonuje.

To, że NFZ znalazł chętnych do realizacji kontraktu wydaje się dużym sukcesem. Nocna opieka stomatologiczna we Wrocławiu cieszyła się złą sławą. Dentyści z przychodni przy ul. Komandorskiej głośno mówili, że pieniądze uzyskiwane z NFZ nijak mają się do pracy, którą musieli włożyć podczas dyżurów, tym bardziej, że większość gabinetów stomatologicznych, które powinny przyjmować pacjentów także w soboty odsyłała pacjentów na ulicę Komandorską właśnie. W efekcie poczekalnię okupywał tłum pacjentów niejednokrotnie zdenerwowanych na zbyt długie oczekiwanie przed gabinetem dentystycznym.

Zgoła inna była opinia przedstawicieli płatnika. W ocenie dolnośląskiego NFZ, na ostre dyżury stomatologiczne zgłaszały się pojedyncze osoby, które praktycznie nie były leczone, a pomoc ograniczała się do podawania środków przeciwbólowych lub do zakładania „tymczasowej" plomby.
Z takiej argumentacji można wysnuć wniosek, że stała zapłata za stan gotowości powinna satysfakcjonować każdą przychodnię realizującą kontrakt w trybie ostrego dyżuru.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH