PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wioletta Szycik gorzko o stomatologii „na NFZ”

ms
10-02-2017, 07:53
Wioletta Szycik gorzko o stomatologii „na NFZ” dr n. med. Violetta Szycik, prezes zarządu Vivadental (źródło: FB)
- Pomiędzy usługami stomatologicznymi, realizowanymi według standardów NFZ, a tym co oferuje nowoczesna stomatologia istnieje przepaść – poinformowała dr n. med. Violetta Szycik, prezes zarządu Vivadental w programie Radia Gdańsk „Bądź Zdrów”.

- Leczymy tylko skutki chorób, nie zapobiegamy im, nie mamy profesjonalnych programów profilaktycznych – tak sytuację nakreśliła rozmówczyni red. Joanny Matuszewskiej.

Dr n. med. Violetta Szycik przypomniała, że ok. 800 tys. Polaków nie ma żadnej szczoteczki do zębów, uzębienia nie myje zatem co trzeci mężczyzna i co dziesiąta kobieta. Dodała, iż stan zdrowia zębów Polaków jest katastrofalny, 90 proc. ma próchnicę. Kilkunastoletnie dzieci tracą pierwsze zęby, trzydziestolatkowie bez większości własnych zębów nie są ewenementem, a bezzębni seniorzy  - niemalże normą.

- Ciągle walczymy z dentofobią. Istnieje stereotyp, że u dentysty  musi boleć – ocenia sytuację Violetta Szycik.

Co jeszcze nie jest do przyjęcia? Amalgamatowe wypełnienia, które nie są obojętne dla ludzkiego zdrowia, a które wciąż są stosowane w gabinetach realizujących kontrakt z NFZ.

- Nowoczesne metody leczenia nie są powszechnie stosowane. W Polsce wszczepia się rocznie zaledwie 100 tys. implantów, podczas gdy w Niemczech 1 mln, ale u nas tego typu zabiegi nie są refundowane. Problemem jest także to, że wielu dentystów próbuje zajmować się implantami, podczas gdy nieznaczny ich odsetek dba o rozwój umiejętności potwierdzonych certyfikacjami uznanych  stowarzyszeń - ocenia sytuację rozmówczyni Radia Gdańsk.

Więcej: radiogdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Violetta Szycik  

POLECAMY W SERWISACH