PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wielkopolska Izba Lekarska: protestujemy przeciwko obniżaniu ceny oczekiwanej na świadczenia stomatologiczne

kan
24-04-2017, 10:30
Wielkopolska Izba Lekarska: protestujemy przeciwko obniżaniu ceny oczekiwanej na świadczenia stomatologiczne WOW NFZ nieoczekiwanie zredukował ceny oczekiwane na świadczenia stomatologiczne (fot. pixabay)
Obniżanie cen oczekiwanych bez stosownej analizy jest przerzucaniem części niewydolności systemu na barki pracujących w nim lekarzy - kwituje działania NFZ Okręgowa Rada Lekarska WIL.

Wielkopolski Oddział NFZ obniżył ceny oczekiwane na  świadczenia ogólnostomatologiczne z dotychczasowych 1,14 zł do 1,13 zł oraz na świadczenia protetyczne z 1,4 zł do 1,3 zł. Stało się tak pomimo, że podczas spotkania, które odbyło się 8 lutego br., delegacja WIL została poinformowana, że NFZ pozostawi ceny oczekiwane na dotychczasowym poziomie.

Samorządowcy protestują przeciwko tej zmianie w stanowisku nr 2/2017/VII. Twierdzą, że kwoty te, pomnożone przez liczbę sprawozdawanych punktów rozliczeniowych, spowodują znaczną redukcję finansowania przez 5 lat trwania umowy.

Ta redukcja cen jest tym bardziej zaskakująca, że konieczność sfinansowania zwiększonych wydatków w innych zakresach mieściła się w możliwościach finansowych oddziału Funduszu. Co więcej nakłady na leczenie stomatologiczne w planach finansowych WOW systematycznie spadają, przy jednoczesnym wzroście ogólnego budżetu tego oddziału, piszą samorządowcy w stanowisku.

Niestety nic nie wskazuje, aby miał miejsce spadek kosztów prowadzenia działalności leczniczej. Zapowiadana jest znacząca inflacja, rosną czynsze, ceny nośników energii, dodatkowe planowane obowiązki podmiotów i praktyk zmuszają do zatrudnienia nowych współpracowników. W tej sytuacji obniżanie cen oczekiwanych - bez stosownej analizy - jest przerzucaniem części niewydolności systemu na barki pracujących w nim lekarzy, ocenia działania NFZ samorząd lekarski.

Więcej: wil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
cena oczekiwana   świadczenia stomatologiczne   WIL   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH