PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wielkopolska: „zgubione” miliony na opiekę stomatologiczną

autonomia-dent.pl/szaft
01-10-2014, 08:01
Wielkopolska: „zgubione” miliony na opiekę stomatologiczną Więcej nie będzie bo już jest więcej - chyba tak trzeba rozumieć wyjaśniania NFZ (fot. Fotolia/PTWP)
Stomatolodzy z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej nie mogą pogodzić się z faktem, że w budżecie NFZ, zaplanowanym na 2015 rok, ich województwo będzie jednym z najniżej wycenionych pod względem środków na leczenie dentystyczne (w przeliczeniu jednego mieszkańca). Swoje niezadowolenie przekazali miejscowemu oddziałowi NFZ. Przedstawiciele Funduszu odpowiadają, że pieniędzy jest więcej niż w latach ubiegłych, stomatolodzy nie mogą się tego doliczyć.

Stomatolodzy z Wielkopolski zwrócili uwagę NFZ, że wysokość nakładów na jednego mieszkańca woj. wielkopolskiego wyniesie w przyszłym roku 42 złote. Stanowi to jeden z najniższych wskaźników w kraju. Łączna kwota, jaką do dyspozycji na leczenie stomatologiczne będzie dysponowało województwo w przyszłym roku, to 144,4 mln zł.

NFZ nie widzi problemu i w odpowiedzi na pismo WIL przytacza dane, które zaskakują dentystów pilnie śledzących informacje o nakładach w swoim regionie. Zdaniem Funduszu, kwota zaplanowana w budżecie na 2015 rok jest „wyższa od aktualnej skorygowanej wartości planu finansowego w roku 2014, która wynosi 137,7 mln zł".

Czytaj także:

Mało, ale ile dokładnie - gdzie w 2015 r. będzie najwięcej pieniędzy w przeliczeniu na jednego mieszkańca 

Budżet na stomatologię w 2015 roku - najwięcej dostanie Śląsk, najmniej Lubuskie

KS NRL: pieniędzy na opiekę stomatologiczną musi być więcej 

Skąd ta kwota?- zastanawia się lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes WIL 

- Jeśli w pierwotnym planie finansowym stomatologia miała 152 mln zł a „ostatecznie zweryfikowany plan" to tylko 137 mln, to trochę niecodzienny rozrzut - pisze w serwisie autonomia-dent.pl. - Pamiętamy oczywiście, że jesienią 2013 roku dyrektor Filip Nowak zdecydował (a właściwie postawił nas przed faktem) o zaoszczędzeniu na stomatologii 6 mln zł . No, ale to do 137 mln jeszcze daleko. Coś się musi dziać w finansach, że nawet wykazując duże zaangażowanie merytoryczne trudno to ogarnąć. A obywatele i instytucje publiczne (jaką jest np. izba lekarska) nie mają innej drogi poznania tych danych jak oficjalne dokumenty - uważa stomatolog.

Czytaj więcej: www.autonomia-dent.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH