PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wielkopolska: 42 zł na leczenie stomatologiczne mieszkańca

WIL/szaft
03-09-2014, 07:57
Wielkopolska: 42 zł na leczenie stomatologiczne mieszkańca Wysokość nakładów na jednego mieszkańca województwa wielkopolskiego wyniesie w przyszłym roku 42 złote (fot. Fotolia/PTWP)
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wyraziło niezadowolenie z poziomu wydatków na leczenie stomatologiczne w przeliczeniu na jednego mieszkańca regionu, zatwierdzone w planie NFZ na 2015 rok.

Wysokość nakładów na jednego mieszkańca woj. wielkopolskiego wyniesie w przyszłym roku 42 złote. Stanowi to jeden z najniższych wskaźników w kraju.

- Duży rozrzut tych wskaźników wśród województw (blisko 30 proc. różnicy pomiędzy najniższym a najwyższym wskaźnikiem) musi rodzić pytanie o zachowanie gwarantowanego Konstytucją równego dostępu do świadczeń publicznych - czytamy w stanowisku Prezydium.

Przedstawiciele samorządu lekarskiego zwracają także uwagę na fakt, iż przewidziany poziom wydatków jest niższy od sumy zamówień zakończonych w Wielkopolsce zaledwie miesiąc wcześniej postępowań konkursowych w zakresach leczenia stomatologicznego.

- Wielkopolska Izba Lekarska oczekuje od Narodowego Funduszu Zdrowia wywiązania się ze wszystkich ustaleń poczynionych w trakcie spotkań w dniach 8 października 2013 r., 22 lutego i 31 lipca br. Izba podkreśla w szczególności, że w związku ze specyfiką branży jakakolwiek reforma publicznego lecznictwa stomatologicznego, idąca w kierunku poprawy zdrowia dzieci i młodzieży, nie uda się bez wytworzenia atmosfery stałości polityki władz publicznych wobec tej dziedziny medycyny - uważają przedstawiciele WIL. Ich zdaniem, spychanie nakładów na ten rodzaj świadczeń (które w najlepszych latach i tak nie przekraczały 3 proc. budżetu NFZ ) na kolejne niższe poziomy, z pewnością niweczy jakiekolwiek plany w tym zakresie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH