• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wielka Brytania: gdy dziecko boli ząb, tylko co trzeci rodzic idzie z nim do dentysty

en
06-05-2018, 09:14
Wielka Brytania: gdy dziecko boli ząb, tylko co trzeci rodzic idzie z nim do dentysty Alarmujące wyniki brytyjskiego sondażu, dziecko z bólem zęba trafia w ostateczności (fot. pixabay)
Brytyjczycy zabierają dzieci z bolącym zębem, nie do dentysty, ale do apteki, wykazało badanie przeprowadzone w tysiącu brytyjskich aptek.

Dwie trzecie rodziców  szuka środków przeciwbólowych w aptece, gdy dziecko boli ząb lub ma owrzodzenie jamy ustnej.

Jedynie 30 proc. pierwsze kroki kieruje do gabinetu stomatologicznego. Drugie tyle udaje się po pomoc do pediatry, pielęgniarki szkolnej lub jedzie na ostry dyżur do szpitala.

Badanie przeprowadzono w 951 aptekach, zebrano informacje od 6 915 rodziców, którzy szukali środków przeciwbólowych dla dzieci w wieku od 0 do 19 r. ż. w ciągu 10 tygodni (listopad 2016 - grudzień 2017). W 4 na 10 przypadków chodziło o ból zęba, co piątemu dziecku wyżynał się ząb, co siódme miało owrzodzenie jamy ustnej. 

Prowadząca badanie dr Vanessa Muirhead z Queen Mary's Institute of Dentistry w Londynie stwierdziła, że wyniki tego sondażu wskazują dobitnie na fakt, iż opieka stomatologiczna nie jest wykorzystywana w pełni. Tymczasem dziecko cierpiące na ból zęba powinno zostać zdiagnozowane i wyleczone przez dentystę. Zaniedbana, rozwijająca się próchnica z czasem staje się przyczyną jeszcze silniejszego cierpienia, ropni, a nawet uszkodzeń stałych zębów.

Skutki takich zachowań dorosłych ponosi NHS (brytyjski NFZ), a szacowane są na blisko 2,3 mln funtów rocznie.

Więcej: telegraph.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ból zęba   dziecko_u_stomatologa  

POLECAMY W SERWISACH