PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wiceprezes NRL Anna Lella prezydentem-elektem ERO-FDI

21-04-2013, 12:55
Anna Lella prezydentem ERO-FDI (fot. NIL)
Anna Lella prezydentem ERO-FDI (fot. NIL)
Lek. dent. Anna Lella, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, szefowa Komisji Stomatologicznej NRL, objęła funkcję prezydenta - elekta Europejskiej Regionalnej Organizacji Światowej Federacji Dentystycznej* (European Regional Organization of the FDI World Dental Federation). Stanowisko prezydenta obejmie automatycznie w 2016 r. 

Anna Lella prezydentem - elektem będzie przez trzy lata. W tym czasie szefem organizacji będzie dr Philippe Rusca, który zastąpił ustępującego prezydenta ERO-FDI - Gerharda Konrada Seebergera. Do zarządu weszli również dr Hans Rudolf SCHRANGL (Austria) jako sekretarz generalny, dotychczasowy członek zarządu dr Michael FRANK (Niemcy) jako skarbnik oraz prof. Taner YŰCEL (Turcja) - członek zarządu.

Prezydenta-elekta, jak i pozostałych członków ERO-FDI, wybiera się w głosowaniu tajnym. Konieczne jest uzyskanie 51 proc. Głosowanie przeprowadza, powołana podczas zebrania, komisja skrutacyjna.

Prezydent elekt jest zastępcą prezydenta, czyli po prostu wice, wdraża się w pracę zarządu, aby potem sprawnie przejąć obowiązki i przewodniczyć organizacji. - To dość ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu jest zachowana płynność zarządzania organizacją - powiedziała tuż po wyborach portalowi infoDEN24.pl dr Anna Lella.

- Mając doświadczanie z poprzedniej kadencji, gdy byłam sekretarzem generalnym ERO-FDI, mogę powiedzieć, że podział obowiązków jest kwestią umowną, oczywiście są zapisy regulaminowe jak we wszystkich innych stowarzyszeniach, zwykle podobne zadania mają skarbnicy, sekretarze. Zarząd ERO-FDI jest pięcioosobowy, pracujemy jak koleżeński zespół, wspólnie realizując zadania, czy rozwiązując problemy, nie podchodząc zbyt sztywno do pełnionych funkcji. Zarząd jest też w ścisłym kontakcie z przewodniczącymi poszczególnych grup roboczych koordynując ich pracę - dodaje.

Przypomnijmy, że w poprzedniej trzyletniej kadencji od kwietnia 2010 roku dr Anna Lella, jako pierwsza osoba z Polski, weszła do zarządu międzynarodowej organizacji stomatologów, obejmując stanowisko sekretarza generalnego ERO-FDI. Teraz , jako pierwszej kobiecie w historii ERO, powierzone zostało jej przyszłe przewodzenie tej organizacji.

O wysokim zaufaniu świadczy wynik głosowania: dr Lella uzyskała 88 proc. głosów.

Wcześniej dr Anna Lella była przewodniczącą grupy roboczej Parity (2007-10), a następnie Relation between dental practitioners and universities.

Lek. dent. Anna Lella jest absolwentką Akademii Medycznej w Gdańsku (1992). Posiada specjalizacja I st. ze stomatologii ogólnej i II st. z zakresu periodontologii. Pełni również funkcję przewodniczącego Komisji Kształcenia w macierzystej Warmińsko-Mazurskiej Izbie Lekarskiej.

*Zarząd ERO składa się z 5 osób, jest wybierany raz na 3 lata. ERO zrzesza organizacje stomatologiczne z całej Europy, zarówno krajów członkowskich UE jak i z poza Unii, łącznie 34. Organizacja ERO jest zarejestrowana w Szwajcarii, podobnie jak FDI (Światowa Federacja Dentystyczna). Regulowana jest przepisami prawa szwajcarskiego. Opiera się na pracy członków delegatów poszczególnych organizacji członkowskich, zatrudnia na stałe jednego pracownika biurowego.

Wkrótce wrócimy do tematu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   Anna Lella   ERO-FDI   Wydarzenia  

POLECAMY W SERWISACH