PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

WHO podlicza koszty lepszej opieki medycznej w skali globalnej do 2030 r.

en
16-08-2017, 11:29
WHO podlicza koszty lepszej opieki medycznej w skali globalnej do 2030 r. Lepsze globalne zdrowie - jaki to koszt w skali świata? (fot. pixabay)
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje koszt osiągnięcia globalnych celów w służbie zdrowia na rok 2030. Inwestycje potrzebne by zrealizować plan "minimum" wymagają 41 dolarów na każdego mieszkańca.

Według analizy Sustainable Development Goal (SDG) 97 milionów przypadków przedwczesnej śmierci  udałoby się uniknąć do 2030 r. , pod warunkiem poprawy funkcjonowania służby zdrowia   w skali światowej.

Rozszerzenie świadczeń medycznych w części krajów wydłuży oczekiwaną długość życia nawet o 8,4 roku. Z tym, że o ile większość państw stać jest na niezbędne do osiągnięcia tego celu inwestycje, to najbiedniejsze kraje nadal będą potrzebowały pomocy.  

Przyjęte przez Narody Zjednoczone cele zrównoważonego rozwoju  (Sustainable Development Goal - SDG) to 17 głównych celów ze 169 zadaniami, które mają być osiągnięte do 2030 r. w dążeniu do zdrowszego, bezpieczniejszego i sprawiedliwszego świata. Autorzy opublikowanej niedawno pracy w 
Lancet Global Health szacują koszty różnych modeli realizacji SDG.

Model zakładający "ambitny" scenariusz wymaga wzrostu inwestycji w miarę upływu czasu, z początkowych 134 mld USD rocznie do 371 mld USD (58 dolarów na osobę) rocznie. W tym mieszczą się koszty zatrudnienia dodatkowych 23 mln pracowników medycznych, zbudowania ponad 415 tys. nowych lecznic, z których 91 proc. to przychodnie zdrowia. Tak zakrojone inwestycje pozwolą uniknąć 97 mln przedwczesnych zgonów (wydłużą życie m.in. 20 mln pacjentów z chorobami przewlekłymi: kardiologicznymi, nowotworowymi i cukrzycą).

Natomiast "postępowy" scenariusz będzie wymagał zwiększenia inwestycji rocznie do 274 mld (41 dolarów na osobę). Wymagać będzie zatrudnienia dodatkowych 14 mln pracowników medycznych, zbudowania 378 tys. nowych placówek medycznych, z czego 93 proc. to przychodnie zdrowia. Wynik tych inwestycji to redukcja liczby przedwczesnych zgonów o 71 mln.

W obu modelach i "ambitnym" i "postępowym" inwestycje w system służby zdrowia, takie jak zwiększenie liczby pracowników, budowa i finansowanie działania nowych klinik, szpitali i laboratoriów oraz zakup aparatury medycznej stanowią 75 proc. wydatków. Pozostała część to koszt leków, szczepionek, strzykawek i innego sprzętu służącego zapobieganiu i leczeniu chorób oraz działania związane ze szkoleniami oraz programami profilaktycznymi.

Więcej: fdiworlddental.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie   WHO  

POLECAMY W SERWISACH