• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

WHC: zdecydowanie wzrasta czas oczekiwania na usługi stomatologiczne w ramach NFZ

ms
04-08-2015, 08:02
WHC: zdecydowanie wzrasta czas oczekiwania na usługi stomatologiczne w ramach NFZ Kolejka oczekujących (foto: PTW/Fotolia)
Z danych zebranych przez Fundację Watch Health Care wynika, że na przełomie czerwca i lipca 2015 r. na procedurę z koszyka świadczeń gwarantowanych w sferze stomatologii czekać trzeba było średnio 9,0 miesięcy.

To dłużej niż w poprzednim okresie podlegającym analizie WHC (7,4 miesiąca na przełomie lutego i marca 2015 r.). Było już znacznie lepiej. Ten sam wskaźnik w połowie 2013 r. wynosił 5,2 miesiąca, na przełomie lutego i marca 2013 r. - 3,7 miesiąca.

W ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego najdłużej czaka się na wizytę u ortodonty – średnio 12,4 miesiąca (11,6 miesiąca na przełomie lutego i marca 2015 r.).

Leczenie aparatem ortodontycznym: od zapisu do wizyty dzieli średnio 10 miesięcy. Na przełomie października i listopada 2014 r. wskaźnik ten wynosił aż 22 miesiące, ale na przełomie lutego i marca – „tylko” 7,2 miesiąca.

Jednocześnie znacznie wydłużył się czas oczekiwania na protezę akrylową. Trzeba ją zamawiać z niemal rocznym wyprzedzeniem (9,6 miesiąca). W poprzednim okresie sprawozdawczym (luty/marzec 2015 r.) czas ten wynosił 4,5 miesiąca, a na przełomie października i listopada 2014 r. – 3,6 miesiąca.

Czas oczekiwania na usługę stomatologiczną, obejmującą walkę z próchnicą, jest najkrótszy i wynosi zaledwie 18 dni. To dwukrotnie dłużej niż na przełomie lutego i marca 2015 r. Na przełomie października i listopada 2014 r. na usługę stomatologiczną czekano 12 dni.

Leczenie dentystyczne pod narkozą warunkowane jest czasem oczekiwania ok. 2,3  miesiąca, to ponad trzykrotnie dłużej niż w poprzednim okresie poddanym przez WHC analizie i niemal pięciokrotnie dłużej niż na przełomie października i listopada 2015 r.

Przypomnijmy, że infoDENT24.pl na temat zasad zbierania danych do barometru Watch Health Care rozmawiał z Karoliną Skórą, dyrektorem zarządzającym WHC (tutaj).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
kolejki do dentysty   ortodoncja   proteza zębowa  

POLECAMY W SERWISACH