• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

WHC: krócej w kolejce do dentysty

WHC/ŁS
07-04-2015, 13:22
WHC: krócej w kolejce do dentysty WHC: skrócił się czas oczekiwania na świadczenia stomatologiczne (fot. WHC)
Zmniejszają się kolejki w oczekiwaniu na wizytę u stomatologa lub chirurga szczękowo-twarzowego – wynika z najnowszego raportu Fundacji Watch Health Care.

Obecny czas oczekiwania na świadczenia z dziedziny stomatologii wynosi 7,4 mies. i jest najkrótszy od jesieni 2013 roku. Fundacja WHC odnotowała również skrócenie czasu oczekiwania z poprzednio badanym okresem (jesień 2014 r.) o 1,9 mies.

Poprawę w dostępności do świadczeń z zakresu stomatologii odnotowano w szczególności w odniesieniu do leczenia aparatem ortodontycznym, aż o 14,6 mies.

Dostęp do takich świadczeń jak wizyta u ortodonty, leczenie dentystyczne pod narkozą oraz leczenie próchnicy nie uległy istotnej zmianie. 

Wydłużenie czasu oczekiwania odnotowano natomiast w czasie oczekiwania na protezę akrylową. 

Fundacja odnotowuje dość duże zmiany średniego czasu oczekiwania w stomatologii, jednak czas ten od jesieni 2013 roku utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie i nie spadł poniżej 7 miesięcy.

plakat


Wykres: Zmiany w czasie oczekiwania (w mies.) na realizację wybranych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie
stomatologii (źródło: WHC)

Poprawę dostępu do świadczeń zdrowotnych odnotowano również w dziedzinie chirurgii szczękowo - twarzowej. Pacjenci na świadczenia zdrowotne poczekają o 1,6 miesiąca krócej niż rok temu.

Na świadczenie 20-letnia kobieta z wyrzynającym się zębem mądrości, bólem gardła oraz spuchniętymi dziąsłami czeka 0,8 mies. Jest to pozytywna zmiana i jest to najkrótszy czas odnotowany przez Fundację WHC od dwóch lat.

Resekcja ślinianki podżuchwowej jest kolejnym świadczeniem, w którym czas oczekiwania uległ znaczącemu skróceniu bowiem o 2,3 mies. Aktualnie na zabieg średnio czeka się 1,6 mies.

Warto zaznaczyć iż wszystkie świadczenia w dziedzinie chirurgii szczękowo - twarzowej uległy skróceniu w porównaniu z poprzednio badanym okresem. Świadczeniem obarczonym najdłuższym czasem oczekiwania ww. dziedzinie jest operacja krzywej przegrody nosowej u 39-letniego mężczyzny z nawracającym ostrym zapaleniem zatok. Pacjent na zabieg poczeka 2,8 mies., czas ten uległ skróceniu o 0,6 mies.

Zgodnie z najnowszymi danymi WHC, zebranymi w marcu 2015 r., na wszystkie (nie tylko stomatologia) „gwarantowane" świadczenia zdrowotne pacjenci oczekują średnio 2,9 miesiąca.

Źródło: WHC 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH