PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Warmińsko-Mazurskie: stomatolodzy z samorządu podsumowali pracę

WMIL/szaft
14-04-2015, 07:55
Warmińsko-Mazurskie: stomatolodzy z samorządu podsumowali pracę Komisja Stomatologiczna WMIL przedstawiła sprawozdanie z prac (fot. PTWP/Fotolia)
Zasadność wprowadzenia skierowań do stomatologów oraz ustalenie limitów przyjęć na studia dentystyczne – to niektóre z zagadnień, którymi w 2014 roku zajmowali się członkowie Komisji Stomatologicznej Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

Komisja Stomatologiczna w okresie sprawozdawczym zbierała się regularnie, średnio raz na kwartał. Podczas spotkań zajmowała się bieżącymi problemami środowiska stomatologicznego, m.in. opiniowaniem projektów rozporządzeń ds. stomatologii oraz analizą aspektów prawnych dot. czynności lekarskich.

Czytaj również:  Specjalizacje: przepisy akredytacyjne muszą być prostsze

Członkowie KS zastanawiali się m.in. nad zasadnością skierowań do lekarzy specjalistów. Uznano, że mogłyby być przydane, ale ich wprowadzenie wymaga zmian legislacyjnych. Dentyści zabrali również głos w kwestii limitów przyjęć na kierunki dentystyczne. - Uważamy, że proponowany limit miejsc nie jest poparty rzetelną analizą możliwości dydaktycznych uczelni oraz określeniem stopnia zapotrzebowania na absolwentów kierunków lekarsko-dentystycznych - czytamy w sprawozdaniu.

KS WMIL była przeciwna likwidacji naboru na szkolenie asystentek stomatologicznych od 2016 r., argumentując, że najbardziej efektywny zespół wykonujący świadczenia stomatologiczne to lekarz i wykwalifikowana asystentka stomatologiczna.

W kwestii przywrócenia gabinetów stomatologicznych w szkołach KS, uznała, że niezbędna jest w tej kwestii dodatkowa pula pieniędzy ze strony NFZ lub MZ, ewentualnie wsparcie samorządów lokalnych przy organizacji takich gabinetów.

Więcej: www.wmil.olsztyn.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH