PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

W walce z próchnicą należymy do europejskich średniaków

ŁS
11-04-2014, 08:07
W walce z próchnicą należymy do europejskich średniaków W walce z próchnicą należymy do europejskich średniaków (źródło: Fotolia/PTWP)
W Europie Polska jako jedyna posiadana dane, ile osób po 65. roku życia ma własne uzębienie, ale np. nie stworzyła przewodnika naukowego dotyczącego zapobiegania chorobom jamy ustnej, skierowanego do lekarzy pierwszego kontaktu oraz opinii publicznej. Zaprezentowane podczas 12. Kongresu Stomatologów Polskich wyniki międzynarodowego badania Platformy na rzecz lepszej ochrony zdrowia jamy ustnej Europejczyków (Platform of Better Oral Health in Europe – Survey*) pokazują jak nasz kraj wypada na tle innych w kwestii edukacji, prewencji i dostępu do lepszego leczenia chorób jamy ustnej. Czy są powody do zadowolenia?
Platformę na rzecz lepszej ochrony zdrowia jamy ustnej Europejczyków, założono aby walka z problemami zdrowia jamy ustnej nabrała europejskiego wymiaru. Jej inicjatorzy (czytaj dalej), zakładają, że do 2020 roku uda się im poprawić sytuację w trzech obszarach: systemu zbierania danych, polityki zapobiegawczej oraz edukacji i uświadamiania.

W badaniu Platform of Better Oral Health in Europe uczestniczyło 28 państw członkowskich UE, jednak tylko 25 z nich odesłało wyniki (brakuje Luksemburga, Słowenii oraz Szwecji).

Okazuje się, że Polska jest jednym z 19 krajów, które mają system monitorowania zdrowia jamy ustnej. Jesteśmy jednym z 15 państw, który gromadzi takie dane regularnie od 1997 r. Co najciekawsze, jako jedyny kraj, biorący udział w badaniu, byliśmy w stanie określić liczbę osób powyżej 65. roku życia, które mają własne uzębienie (21 zębów lub więcej). Według danych jest ich 49,6 proc.

Polska jest jednym z 20 ankietowanych krajów, które mają ogólny plan promocji zdrowia („Narodowy Program Zdrowia na lata 2007-2015"). Jako jeden z 16 krajów uwzględniamy w narodowym programie strategię promocji zdrowia, w tym też zdrowie jamy ustnej. Tylko Belgia, Cypr oraz Niemcy mają program promocji zdrowia dedykowany tylko i wyłącznie zdrowiu jamy ustnej.

Jak pokazują wyniki badania, 15 państw posiada program badawczy związany ze zdrowiem, 8 stworzyły program badawczy dotyczący zdrowia jamy ustnej, natomiast tylko 3 kraje posiadają program badawczy tylko i wyłącznie poświęcony higienie jamy ustnej.

Dowiedzieliśmy się także, że Polska nie ma planu związanego z zatrudnianiem osób w obszarze zdrowia jamy ustnej, w przeciwieństwie do innych 10 państw członkowskich UE.

Jesteśmy również jednym z 11 państw, które nie stworzyły przewodnika naukowego dotyczącego zapobiegania chorobom jamy ustnej skierowanego do lekarzy pierwszego kontaktu oraz opinii publicznej.

Kiepsko wypadamy w kwestii kształcenia stomatologów w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia, ponieważ właściwie ono nie istnieje. Dla porównania 12 państw UE gwarantuje, że 100 proc. absolwentów kierunków dentystycznych kształci się w tym zakresie. Polskie uczelnie medyczne nie odstają natomiast w kwestii edukacji z zakresu diagnostyki raka jamy ustnej. 

Z badania dowiedzieliśmy się również, że 11 państw członkowskich nie posiada programu promocji zapobiegania chorobom jamy ustnej wśród dzieci (6-12 lat). Pozostałe kraje, w tym Polska poinformowała, że takie działania odbywają się okazjonalnie. 

*** 

Platforma na rzecz lepszej ochrony zdrowia jamy ustnej Europejczyków to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia ds. Edukacji Dentystycznej w Europie (ADEE), Europejskiej Rady Naczelnych Stomatologów (CECDO), Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego Jamy Ustnej (EADPH), Europejskiego Działu Fundamentu Zdrowia Dentystycznego (EDIDHF), Programu Opieki Zdrowotnej Jamy Ustnej firmy Wrigley i GSK Consumer Healthcare. Platforma promuje wspólne europejskie podejście do edukacji, prewencji i dostępu do lepszego leczenia chorób jamy ustnej w Europie. Aktywności Platformy wspierane są przez Program Ochrony Jamy Ustnej Wrigley i GSK Consumer Healthcare.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH