PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W Trójmieście o szkolnych gabinetach dentystycznych mówi się w perspektywie 2016 r.

ws
09-09-2015, 11:12
W Trójmieście o szkolnych gabinetach dentystycznych mówi się w perspektywie 2016 r. Gabinety dentystyczne w szkołach Trójmiasta (foto: sxc.hu)
W Trójmieście brakuje chętnych do prowadzenia gabinetów w szkołach. Z jakiej przyczyny? Przede wszystkim z tego powodu, że NFZ stawiało dotychczas  warunki, którym tylko nieliczni byli w stanie sprostać.

Do niedawna Fundusz obstawał, iż w gabinetach w szkołach powinny funkcjonować aparaty rentgenowskie. Poza tym szkolne gabinety musiały być otwarte co najmniej trzy razy w tygodniu. Ten wymóg także budził obawy. Kontrakty są na tyle małe, że bez pracy poza szkołą trudno się utrzymać. Dentysta, który przez trzy dni w tygodniu pozostanie uwiązany w placówce szkolnej, nie zarobi zbyt wiele.

- Od niedawna dodatkowe punkty, a tym samym większe szanse na podpisanie kontraktu, zdobędą gabinety stomatologiczne zlokalizowane na terenie szkoły - mówi Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Zależy nam na tym, by dostęp do świadczeń stomatologicznych miało jak najwięcej dzieci i młodzieży - dodaje.

Nie wolno zapominać o tym, że wiele zawartych kontraktów wygaśnie dopiero 31 marca 2016 r. Do tego czasu zostaną rozstrzygnięte konkursy na prowadzenie gabinetów stomatologicznych w szkołach, ale te rozpoczną pracę najwcześniej w II kw. 2016 r. W zasadzie nie należy się spodziewać, że nowe gabinety powstaną przed wrześniem 2016 r. NFZ ma jednak nadzieję, że dodatkowe punkty okażą się dla dentystów wystarczającą zachętą do podjęcia wyzwania, jakim jest opieka nad kondycją zębów uczniów.

Władze Sopotu wzięły na siebie część odpowiedzialności za działalność gabinetów stomatologicznych w szkołach. Ich działalność finansowana jest z budżetu przeznaczonego na opiekę zdrowotną. Dzięki temu każda szkoła publiczna (cztery podstawówki i trzy gimnazja) ma swój gabinet stomatologiczny. Świadczenia, z których korzystają objęci opieką dentysty uczniowie, refunduje NFZ. - Zdrowie naszej młodzieży jest dla nas priorytetem. Dentysta jest w szkole trzy razy w tygodniu, dbając zarówno o profilaktykę, jak i leczenie uczniów - mówi Piotr Płocki z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Sopocie.

 W Gdyni kontraktami objętych zostało dziewięć gabinetów. Stomatolodzy są w Szkołach Podstawowych: nr 6, nr 39, nr 18, nr 21, w Gimnazjum nr 1 oraz 11, a także w X i IX Liceum Ogólnokształcącym i w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących. - Gabinety profilaktyki stomatologicznej udostępniane są w ramach porozumienia z dyrektorem szkoły - mówi Krystyna Przyborowska, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Gdyni.

 Więćej: zdrowie.trojmiasto.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta w szkole   profilaktyka stomatologiczna   NFZ  

POLECAMY W SERWISACH