PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

W szkole mleko i warzywa zamiast dentysty

rynekzdrowia.pl/jsz
03-02-2014, 07:09
W szkole mleko i warzywa zamiast dentysty W szkole mleko i warzywa zamiast dentysty (Fot. Fotolia/PTWP)
W Polsce trwa polityczna zawierucha i przekrzykiwanie się na obietnice, szczególnie dotyczące opieki zdrowotnej. Jak bumerang powraca temat gabinetów szkolnych. Jedni uważają, że to konieczne, drudzy też tego chcieliby, ale nie wypada popierać pomysłów przeciwników. I tak, w kwestii opieki stomatologicznej w szkole, nowych faktów nie przybywa. Za to pomocną dłoń do dzieci wyciąga Komisja Europejska. Eurodeputowani zaproponowali połączenie dwóch programów: mleka w szkole i owoców w szkole. W nowym, połączonym programie większy nacisk ma być położony na wymiar edukacyjny.

Jak argumentuje KE, w kontekście spadającego spożycia wśród dzieci owoców, warzyw i mleka, celem połączonego programu jest skuteczniejsze zajęcie się problemem nieodpowiedniego odżywiania, a także wzmocnienie wymiaru edukacyjnego, aby przyczynić się do zwalczania otyłości.

- Dzięki zaproponowanym zmianom chcemy rozwinąć istniejące programy, aby odwrócić trend spadku konsumpcji owoców, warzyw i mleka oraz zwiększyć świadomość dzieci w sprawie korzystnego wpływu tych produktów - oświadczył komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos.

Choć eurodeputowani nie wspominają nic o zdrowiu jamy ustnej dzieci, to ich pomysł szczęśliwym rykoszetem uderza i w te kwestie. Prawidłowa dieta maluchów, bogata np. w mleko, pozwoli chociażby na skuteczniejszą walkę z próchnicą.

A są na to dowody, o czym wielokrotnie informowaliśmy na łamach portalu infoDENT24.pl

Specjaliści z Zakładu Stomatologii Dziecięcej na Uniwersytecie Illinois (Department of Pediatric Dentistry at the University of Illinois) są przekonani, że cuda dla zdrowia jamy ustnej może zdziałać szklanka mleka, szczególnie jeżeli spożywana jest po śniadaniu. Ich zdaniem mleko obniża ilość kwasów w płytce nazębnej nawet o 50 procent.

W opinii KE, wspólne ramy organizacyjne i finansowe połączonych programów zmniejszą obciążenia organizacyjne władz krajowych, szkół i dostawców oraz uczynią je skuteczniejszymi. "Udział krajów członkowskich w programie będzie dobrowolny - będą one mogły wybrać, jakie produkty chcą dystrybuować" - zastrzega Komisja.

Gdy nowy program zostanie zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę UE, będzie miał budżet 230 mln euro na rok szkolny: 150 mln euro na owoce i warzywa oraz 80 mln euro na mleko. Z tegorocznego budżetu na owoce i warzywa zostanie przeznaczone 122 mln euro, a na mleko - 75 mln euro.

Polska przoduje, jeśli chodzi o wykorzystanie środków na program dystrybucji mleka; w roku szkolnym 2011/2012 przypadło nam ok. 9,5 mln euro. W przypadku owoców, to na rok szkolny 2013/2014 Polska otrzymała 13,6 mln euro; najwięcej przydzielono Włochom - 20,5 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchica dzieci   stomatologia szkolna   dieta  

POLECAMY W SERWISACH