PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W Strzelnie próba reaktywacji stomatologii

ms
10-11-2017, 11:55
W Strzelnie próba reaktywacji stomatologii Jak reaktywować stomatologię (foto: pixabay)
Medycyna Specjalistyczna z Białegostoku chce w Strzelnie uruchomić gabinety stomatologiczne, bo miasto i okolice stały się białą plamą na mapie tego typu usług medycznych. Nie będzie łatwo.

Sławomir Suchar, właściciel Medycyny Specjalistycznej (MS) z Białegostoku ma pomysł na powrót dentystów do gminy Strzelno (gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim).

Właściciel MS chciałby, aby gmina znalazła i wyremontowała lokal na gabinet stomatologiczny. Szacunkowy koszt takiego przedsięwzięcia to ok. 50 tys. zł. Nowa pozycja po stronie kosztów oznaczać będzie wykreślenie jednego z wydatków z budżetu gminy. To nie wszystko. Po stronie władz Strzelna byłoby znalezienie mieszkania dla lekarzy dentystów. Sławomir Suchar liczy także, iż koszty wynajmu mieszkania i opłaty za media – przynajmniej po części – byłyby ponoszone przez gminę.

Po stronie Medycyny Specjalistycznej byłoby wyposażenie gabinetu (koszt ok. 100 tys. zł).

Są jednak i inne problemy do rozwiązania, gdyż w gabinecie stomatologicznym w szkole podstawowej nie mogliby popołudniami być leczone osoby dorosłe. Takie rozwiązanie wyjątkowo byłoby możliwe, ale na czas ściśle określony. W związku z tym konieczne będzie uruchomienie jeszcze jednego gabinetu, w którym mogłyby być leczone dzieci i osoby dorosłe. Istnieje taka możliwość (w budynku Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelnie przy ul. Gimnazjalnej). Do budynku, w którym mieściłby się gabinet, prowadzi odrębne wejście niż do szkoły, jest także osobny parking. Nie byłoby tam żadnych przeszkód w przyjmowaniu dorosłych. Ten gabinet uruchomiony byłby od 1 lutego 2018 r.

Według Sławomira Suchara, istnieje możliwość uzyskania kontraktu z NFZ (12 tys. punktów przeliczeniowych miesięcznie). Taka pula pozwoli przeprowadzić odbudowę ubytku na jednej powierzchni dla 272 pacjentów miesięcznie.

W przypadku uruchomienia dwóch gabinetów pula kontraktowa podwoiłaby się.

Okazuje się, że do połowy 2017 r. na terenie gminy były trzy etaty stomatologiczne finansowane z NFZ (teraz jest jeden). Gmina liczy 12 tys. mieszkańców, a to zobowiązuje NFZ do finansowania usług stomatologicznych na tym terenie. Dentysty nie ma, bo nie ma zainteresowanych pracą w tym regionie. To dzięki wsparciu gminy można by postarać się, aby znaleźli się chętni stomatolodzy po studiach, którzy związaliby swoją karierę zawodową z tym regionem.

Radni nie mogli zrozumieć jednak jak to jest możliwe, że kontrakty są na wyciągnięcie ręki, tymczasem przychodnia przy szpitalu w Mogilnie nie mogła ich zdobyć w wymiarze odpowiadającemu potrzebom mieszkańców. Poza tym w ich ocenie współpłacenie przez gminę należności za czynsz i media jest trudne do zaakceptowania skoro dentyści mieliby pracować poza kontraktem także prywatnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH