PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

W Słubicach lamentują nad opieką stomatologiczną przynależną mieszkańcom regionu

jsz
08-05-2014, 07:56
W Słubicach lamentują nad opieką stomatologiczną przynależną mieszkańcom regionu W Słubicach lamentują nad opieką stomatologiczną przynależną mieszkańcom regionu (źródło: Google Maps)
Stomatolodzy z powiatu słubickiego apelują do samorządu województwa o uruchomienie programu profilaktyki jamy ustnej. Taka propozycja padła podczas spotkania z cyklu „Rozmowy o zdrowiu" z udziałem przedstawicieli wojewody lubuskiego. Będą rezultaty?

Niejednokrotnie pisaliśmy, że w Lubuskiem brakuje świadczeniodawców, którzy zainteresowani byliby realizowaniem usług stomatologicznych w ramach kontraktu NFZ. Nic w tym dziwnego, słubiccy dentyści uważają, że taka sytuacja wynika ze zbyt niskiej wyceny świadczeń stomatologicznych, szczególnie tych adresowanych do dzieci. W efekcie brakuje chętnych do zawierania kontraktów z NFZ. Bezpłatne leczenie w zasadzie jest iluzoryczne.

Na terenie powiatu słubickiego pracuje tylko sześć gabinetów stomatologicznych, w których można leczyć zęby w ramach kontraktu z NFZ (w gminie Cybinka nie ma ani jednej tego typu placówki). W całym powiecie nie pracuje gabinet stomatologiczny nastawiony na leczenie dzieci.

Stomatolodzy apelują do władz samorządu województwa o wzmocnienie działań profilaktyczno - edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży oraz wśród kobiet ciężarnych. Konieczne jest opracowanie oraz wdrożenie programu wczesnej profilaktyki jamy ustnej. Wzmocnienie jest raczej nieodpowiednim sformułowaniem, bo na profilaktykę jamy ustnej pieniędzy nie ma.

Nie wolno zapominać o tym, że gabinety stomatologiczne chętniej przyjmują pacjentów z Niemiec niż tych finansowanych przez NFZ. Powiat słubicki jest jednym z nielicznych powiatów, w którym funkcjonuje wyłącznie niepubliczna służba zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH