• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W Senacie dyskusja o dentobusach

en/PAP
22-09-2017, 10:00
W Senacie dyskusja o dentobusach Trwa dyskusja nad specustawą (fot. archiwum)
Kwestia dentobusów była głównym tematem podczas czwartkowej debaty w Senacie nad tzw. specustawą zdrowotną. Senator Leszek Czarnobaj (PO) zgłosił poprawkę ws. dentobusów, którą dziś rozpatrzy senacka komisja. Prawdopodobnie odbędzie się także głosowanie.

Sejm uchwalił tzw. specustawę zdrowotną w piątek. Senacka komisja zdrowia na posiedzeniu w środę wniosła o przyjęcie jej bez poprawek.

W czwartek podczas debaty w Senacie poprawkę do ustawy wniósł Leszek Czarnoba. Senator PO ocenił, że nie ma entuzjazmu lekarzy dentystów do wzięcia usługi dotyczącej dentobusów. Jak stwierdził, nie wynika to z niechęci do świadczenia tej usługi, ale z obarczenia osób, które mają świadczyć usługę stomatologiczną kosztami związanymi z dentobusem.

- Uważam, że w pierwszym okresie - można to później zmienić - właścicielem dentobusu powinien być wojewoda, jako reprezentant rządu. Wspólnie z senatorem Tomaszem Grodzkim (PO) składamy stosowną poprawkę - powiedział Czarnobaj.

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza przekonywał, że przyjęte w regulacji rozwiązania mają głębokie uzasadnienie. - Dentobus może mieć formę wielkiego autobusu, a może mieć formę mniejszego pojazdu, posadowionego na mniejszym samochodzie i wtedy koszty, a także problemy związane z obsługą pojazdu są daleko mniejsze. Idziemy w stronę taką, żeby to były pojazdy mniejsze, które będzie można łatwiej obsługiwać - zauważył Gryza.

Odnosząc się do tego, kto ma ponosić koszty bieżące związane z obsługą pojazdu podkreślił, że dotykają istoty podejścia do prowadzenia działalności przedsiębiorcy. - Jeśli ten, kto ma zapewnić dostęp do świadczeń stomatologicznych, który staje w konkursie, nie ponosiłby kosztów bieżących związanych z utrzymaniem samochodu, może o ten samochód nie dbać należycie - zauważył wiceminister.

Według niego jeżeli koszty znalazłyby się po stronie wojewody, to musiałyby znaleźć się w regule wydatkowej. - Trzeba by było je opisać w perspektywie kolejnych 10 lat. Dlatego uważam, że to rozwiązanie jest dobre - dodał Gryza.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH