• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W Sejmie o opiece stomatologicznej nad dziećmi: głos lekarzy dentystów

ms
14-05-2018, 07:18
W Sejmie o opiece stomatologicznej nad dziećmi: głos lekarzy dentystów W Sejmie o stomatologii dziecięcej
Okazją do przedstawienia przez lekarzy dentystów recenzji dokonań rządu w zakresie opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą było posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia (10 maja). Okazja była, ale inną sprawą jest to czy po stronie rządu była także dobra wola wsłuchania się w przedstawiane opinie.

W imieniu lekarzy dentystów racje przedstawiały cztery osoby, wśród nich dr n. med. Agnieszka Ruchała Tyszler, przewodnicząca KS ORL w Szczecinie. Nie neguje ona wdrażanego programu opieki stomatologicznej w szkołach, gdyż ten mógłby przynieść pożądane rezultaty w zakresie polepszenia stanu zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży szkolnej. Z tym, że rezultaty te nie będą optymalne, jeśli nie zostanie rozwiązany podstawowy problem, jakim jest nie tylko wymagana pisemna zgoda opiekunów prawnych na realizowanie w stosunku do małoletnich pacjentów procedur profilaktycznych i diagnostycznych, ale - w zasadzie - konieczna obecność dorosłych w trakcie leczenia stomatologicznego ich podopiecznych.

- Jeśli tego nie zmienimy to funkcjonowanie gabinetów szkolnych i dentobusów będzie fikcją – uważa Agnieszka Ruchała Tyszler.

Jej niepokój wzbudza także iluzoryczne umocowanie prawne w ustawie o zawodach pomocniczych działań higienistki stomatologicznej. Tam gdzie nie współgrają ze sobą zakres obowiązków, odpowiedzialność za ich realizację i kompetencje - nie sposób mówić o efektywnym działaniu. Tymczasem w projektowanej ustawie o opiece zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą pielęgniarki i higienistki stomatologiczne mają pełnić rolę koordynatorek działań na linii: dentysta, dyrekcja szkoły, rodzice. Bez jasno określonych w prawie zasad funkcjonowania personelu pomocniczego w obszarze stomatologii szkolnej, jego rola będzie tylko wyrazem pobożnych życzeń tych, którzy nakreślają ogólną ideę opieki medycznej nad uczniami.

Przewodnicząca KS ORL w Szczecinie nie bardzo wierzy w to, że wizyta dentysty pracującego w dentobusie, szczególnie oczekiwana na obszarze białych plam opieki stomatologicznej nad dziećmi, zapoczątkuje proces leczenia osób tego wymagających. Jeśli rodzice nie byli w stanie zagwarantować swoim podopiecznym leczenia stomatologicznego, to trudno przypuszczać, że jednokrotna wizyta w dentobusie cokolwiek w tej kwestii zmieni, bo chodzi o regiony, które były, są i zapewne pozostaną białymi plamami na mapie opieki stomatologicznej.

Agnieszka Ruchała Tyszler zwróciła uwagę na nieproporcjonalność środków przeznaczanych na pracę dentobusów w poszczególnych województwach. W zasadzie w skali całego kraju obowiązuje jednolity miesięczny ryczałt, rzędu 7 tys. zł, z przeznaczeniem na pokrycie kosztów funkcjonowania mobilnych gabinetów dentystycznych (paliwo, części eksploatacyjne, kierowca, ubezpieczenie pojazdu). Tymczasem trasy pokonywane przez dentobus na przykład na terenie woj. zachodniopomorskiego są zdecydowanie dłuższe od tych realizowanych chociażby na Opolszczyźnie. Inny będzie zatem zarówno czas dojazdu, jak i koszt tego dojazdu.

Powstało także pytanie czy dentobusy dostosowane są do leczenia uczniów niepełnosprawnych, chociażby poruszających się na wózkach, a więc osób szczególnie potrzebujących wsparcia w zakresie opieki stomatologicznej.

POLECAMY W SERWISACH