PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

W pomorskim NFZ nie ma mądrych na zęby mądrości

js
17-11-2015, 10:55
W pomorskim NFZ nie ma mądrych na zęby mądrości Kwadratura zębów mądrości (foto: pixabay)
Ekstrakcja zęba mądrości w ramach NFZ nie jest opłacalnym zabiegiem. Fundusz płaci za usługę mniej niż 200 zł - i nie ma różnicy, czy trwa godzinę, czy cztery. Prywatnie za zabieg trzeba zapłacić od 300 do 500 zł.

Czy to główna przyczyna, dla której w Trójmieście na usunięcie zęba mądrości pacjenci zapraszani są dopiero w przyszłym roku? Pieniądze NFZ na 2015 r. ponoć się skończyły.

Istnieje przekonanie, że dentyści niechętnie podejmują się ekstrakcji zębów mądrości. Tak ten fakt komentuje  Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ: Trudno odnieść się do opinii stomatologów, według której dentystom nie opłaca się usuwać zębów ósmych z powodu zbyt niskiego finansowania. Warunki realizacji umów są znane przed złożeniem ofert w konkursie. Oferenci sami składają propozycje finansowe, w oparciu o które chcieliby realizować umowę. Wydaje się logicznym osąd, że składane przez nich propozycje powinny być poprzedzone stosowną analizą kosztów. Wykaz świadczeń gwarantowanych określa resort zdrowia i są to świadczenia, które przysługują pacjentowi ubezpieczonemu korzystającemu z leczenia w placówce posiadającej umowę z NFZ. Ewentualne wybieranie i wykonywanie świadczeń bardziej opłacalnych w opinii świadczeniodawcy jest niezgodne z prawem i może skutkować sankcjami wynikającymi z ogólnych warunków umów – ostrzega Mariusz Szymański.

W 2014 r. pomorski NFZ wydał na świadczenia z zakresu chirurgii stomatologicznej i periodontologii 6,112 mln zł, w 2015 r. 6,481 mln zł. W 2016 r. planowany jest niewielki wzrost - do 6,831 mln zł.

- Usuwanie zębów mądrości to nie jest łatwy zabieg – przypomina dentysta Dominik Łoś, kierownik kliniki Miladent w Gdańsku. - Średnio trwa ok. godziny, ale może też i 4-5 godzin. O ile korzenie zęba obejmują nerw zębodołowy, wówczas trzeba ząb wypreparować, może też wystąpić krwawienie z tętnicy zębodołowej i wówczas zabieg trwa dłużej. Gdy w ósemce są duże zmiany próchnicowe i konieczne jest leczenie kanałowe, bardzo często stomatolodzy się tego nie podejmują ze względu na to, że taki zabieg jest technicznie trudno wykonać. m.in. dlatego, że kanały tych zębów są zakrzywione.

Ktoś ma pomysł na rozwikłanie tej sytuacji, przy założeniu, że NFZ pieniędzy więcej nie da?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby mądrości   NFZ   kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH