• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W Polsce spada liczba zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C

en/PAP
07-02-2017, 10:15
W Polsce spada liczba zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C Istnieje szansa, że w Polsce do 2030 roku zostanie wyeliminowany wirus zapalenia wątroby typu C (fot. pixabay)
Do 190 tys. spadła w Polsce liczba osób zakażonych wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C (HCV). Jeszcze kilka lat temu takich osób było 220-230 tys.

- Oceniamy, że obecna liczba zakażonych HCV spadła do 190 tys., czyli do 0,5 proc. naszej populacji - powiedział podczas konferencji „Zapobieganie zakażeniom HCV” prof. Robert Flisiak z Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. Część osób z najbardziej zaawansowaną postacią wirusowego zapalenia wątroby typu C udało się wyleczyć. Ta grupa wyleczonych pacjentów będzie coraz większa, dlatego ogólna liczba zakażonych wirusem HCV powinna przestać się powiększać, nawet jeśli będzie dochodzić do nowych infekcji tym patogenem.

Wprowadzenie nowych leków zrewolucjonizowało leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C i skróciło czas leczenia.

- Jeśli będziemy leczyć rocznie od 10 do 15 tys. chorych, to jest szansa, że w 2030 r. wyeliminujemy w Polsce zakażenia wirusem HCV - powiedział prof. Flisiak. W jego o cenie, co najmniej 10 tys. zakażonych tym patogenem będzie leczonych w 2018 r. Dodał, że wciąż pojawiają się nowe leki zwalczające tego wirusa. Są one najbardziej skuteczne w eliminacji HCV genotypu 1b, który najczęściej występuje w naszym kraju.

U zdecydowanej większości osób dolegliwości występują od 5 do 35 lat od zakażenia wirusem HCV. Wtedy jednak są już znaczne zniszczenia wątroby. Wcześniej, zanim jeszcze do tego dojdzie, można wykryć infekcje testem krwi na obecność przeciwciał przeciwko HCV. Powinny to zrobić osoby, które często przebywały w szpitalu i były poddawane licznym zabiegom, takim jak operacje, pobieranie krwi, iniekcje, usuwanie znamion, zabiegi stomatologiczne oraz endoskopia.

Dr n. med. Piotr Kramarz z Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) powiedział, że Polska należy do krajów o średniej częstotliwości występowania wirusa HCV. Należą do nich państwa skandynawskie, Niemcy i Francja. Najwięcej osób zakażonych jest w Europie Południowej, szczególnie we Włoszech i Rumunii.

- Polska wyróżnia się tym, że wiele osób zakażonych wirusem HCV nie wie o swoim zakażeniu - powiedział dr Kramarz. W Unii Europejskiej średnio 50 proc. zakażonych nie wiem o tym, natomiast w Polsce - około 80 proc. Prof. Budkowska zwróciła uwagę, że wyleczenie osób zakażonych jednym genotypem wirusa HCV nie chroni ich przed infekcją kolejną odmianą tego patogenu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leczenie stomatologiczne   HCV  

POLECAMY W SERWISACH