PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W Polsce opieka stomatologiczna jak marzenie?!

ms
19-02-2018, 08:29
W Polsce opieka stomatologiczna jak marzenie?! Polska opieka stomatologiczna dobrze oceniana (foto: pixabay)
W kolejnej edycji Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia (EHCI 2017) Polska wypada kiepsko (29 miejsce na 35 państw objętych indeksacją). Na 46 analizowanych kategorii, tylko w 9. Polska uzyskała ocenę pozytywną, wśród nich jest … opieka dentystyczna.

W wielu przypadkach podstawą oceny poziomu opieki zdrowotnej według EHCI 2017 był wskaźnik zadowolenia pacjentów. Jeśli chodzi o stomatologię, to niegdyś oceniano udział nakładów na publiczną opiekę dentystyczną w nakładach ogółem. Takim modelowym rozwiązaniem była granica 10 proc., do której Polska nigdy się nie zbliżyła.

W ostatnich latach zależność tę zastąpiono pytaniem ankietowym, które brzmi: czy opieka stomatologiczna zapewnia pokrycie potrzeb związanych z leczeniem i profilaktyką?

O ile procent odpowiedzi przeczących przekracza 10 proc. – wystawia się najniższą ocenę 1 pkt, w przypadku wskaźnika pomiędzy 5 a 9,9 proc. – 2 pkt., a przy odsetku ocen przeczących poniżej 5 proc. - 3 pkt. (najwyższa ocena).

W tym rankingu Polska zajęła 18 pozycję ze wskaźnikiem niezadowolenia na poziomie 3,7 proc. Najlepiej o opiece stomatologicznej  wypowiedzieli się Austriacy i Finowie (0,3 proc. niezadowolonych), Słoweńcy (0,4 proc.), Holendrzy (0,6 proc.). Na drugim biegunie sytuują się Albańczycy (18 proc.), Łotysze (15,8 proc.), Portugalczycy (15,0 proc.) oraz Grecy (12,2 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
opieka stomatologiczna   ranking ocen  

POLECAMY W SERWISACH