PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W Łodzi zaledwie jeden gabinet dentystyczny w szkole. Będzie ich więcej?

ws
16-10-2015, 08:38
W Łodzi zaledwie jeden gabinet dentystyczny w szkole. Będzie ich więcej? Dentysta w szkole (foto: pixabay)
W województwie łódzkim jest ponad 500 gabinetów, w których bezpłatnie mogą leczyć się dzieci. Zaledwie 17 z nich znajduje się w szkołach, tylko jeden – w stolicy województwa.


W Łodzi gabinet stomatologiczny znajduje się w Szkole Podstawowej nr 190. Tak jest już od kilkunastu lat, a więc bez względu na przepisy, de facto, blokujące funkcjonowanie „szkolnej” stomatologii.

Anna Wójcik, dyrektor SP 190, podkreśla, że obecność dentysty w szkole jest bardzo pomocna. - Mamy gabinet stomatologiczny od kilkunastu lat. Uczniowie mniej się boją wizyty na szkolnym fotelu dentystycznym. Stomatolog przydaje się np. w nagłych przypadkach, gdy dziecko złamie sobie ząb w trakcie zabawy – zapewnia Anna Wójcik.

Idzie nowe. Dzięki zmodyfikowanym przez MZ zasadom kontraktowania usług stomatologicznych dla dzieci i młodzieży - NFZ przychylniej ocenia oferty zgłaszane przez właścicieli gabinetów stomatologicznych funkcjonujących na terenie szkół.

Od listopada w Zespole Szkół w Daszynie niedaleko Łęczycy szkolny gabinet rozpocznie pracę na nowych zasadach. - W Daszynie opieka stomatologiczna była do grudnia 2014 r., ale dentysta poszedł na emeryturę. Wielokrotnie czyniliśmy starania o to, by gabinet powrócił - mówi Zbigniew Wojtera, wójt Daszyny.

- Zależy nam na tym, aby jak największa liczba dzieci miała dostęp do opieki stomatologicznej w szkołach - podkreśla prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk. - Chodzi o stworzenie warunków do skutecznego prowadzenia profilaktyki stomatologicznej, wczesnego wykrywania i leczenia próchnicy u dzieci i młodzieży – dodaje szef NFZ.

Więcej:  dzienniklodzki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH