PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W Jaworze chcieć to móc

en
13-05-2016, 10:27
W Jaworze chcieć to móc Przeglądy stomatologiczne z inicjatywy radnej w Jaworze (fot. pixabay)
Cenna inicjatywa radnej Longiny Gaszyńskiej z Jawora – dzieci z tej miejscowości będą przebadane przez stomatologa.

Zaczęło się w ubiegłym roku, na jesieni od złożenia interpelacji do burmistrza Jawora w sprawie wprowadzenia programów profilaktycznych, które byłyby skierowane do dzieci i młodzieży.  Radna Longina Gaszyńska zgłosiła konieczność zwołania wspólnego posiedzenia Komisji Edukacji, Komisji Rodziny, Zdrowia i Polityki Społecznej wraz z przedstawicielami gminnych służb medycznych.

Spotkanie się odbyło, a jego efektem był wniosek postulujący wprowadzenie profilaktycznych badań stomatologicznych dla dzieci ze szkół gimnazjalnych i podstawowych. Realizatorem przedsięwzięcia jest Przychodnia Rejonowa w Jaworze, kierowana przez Joannę Strączek. Badania mają na celu wczesne wykrycie ognisk próchnicy.

W pierwszej kolejności na przeglądy trafią uczniowie gimnazjów, a następnie szkół podstawowych. Wszyscy rodzice przebadanych dzieci otrzymają pisemną informację o stanie uzębienia i ze wskazaniem ewentualnej konieczności leczenia.

Ponadto w przedszkolach przeprowadzono badanie postawy pięciolatków. W sumie badanie objęło 221 przedszkolaków, niestety u 196 dzieci stwierdzono wady postawy.  - Bardzo cieszy mnie fakt, że zapoczątkowany przeze mnie temat dotyczący problemów zdrowotnych dzieci i młodzieży, w szczególności takich jak próchnica, nadwaga, wady postawy miał swój finał. Ze swojej strony apeluję do rodziców, opiekunów o wzięcie odpowiedzialności za zdrowie swoich dzieci - podkreślała radna Longina Gaszyńska.

Więcej: e-legnickie.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH