PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

W dentobusach wyleczą kompleksowo zęby dzieciom

ms
23-11-2017, 20:24
W dentobusach wyleczą kompleksowo zęby dzieciom Dentobusy dostarczy Zeszuta
Lekarz dentysta lub lekarz dentysta w trakcie specjalizacji w dziedzinie stomatologii dziecięcej jeździć będą w dentobusach, aby realizować profilaktykę, ale także leczyć uzębienie dzieci i młodzieży. Tak przynajmniej wynika z projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.

Założenia są ambitne i nadzieje olbrzymie. Tak duże, że twórcy nowych uregulowań chcą, aby rozporządzenie weszło w życie już w dzień po dniu ogłoszenia.

Czytaj także: Jak NFZ będzie kontraktował świadczenia w dentobusie

Dlaczego? Ponoć tak określony termin pozwoli na jak najszybsze objęcie dzieci i młodzieży, mających ograniczony dostęp do świadczeń z zakresu leczenia stomatologicznego, opieką ogólnostomatologiczną oraz profilaktyczną, co w konsekwencji spowoduje podniesienie jakości udzielanych świadczeń oraz może przyczynić się do zmniejszenia liczby powikłanych przypadków, a także do szerszej wiedzy z zakresu stomatologii, w tym szeroko rozumianej profilaktyki - tak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, tymczasem zasadniczym warunkiem umożliwiającym uruchomienie opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą jest fizyczne dostarczenie 16 dentobusów przez firmę Zeszuta.

Poniżej treść rozporządzenia

Imponująco wygląda wykaz świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia udzielanych dentobusie.

Problemem może być skompletowanie załogi, która będzie miała prawo świadczyć tego typu usługi (NFZ już robi rozeznanie, kto byłby chętny do takiej aktywności zawodowej, ale na razie brak jest informacji na temat deklaracji ze strony świadczeniodawców).

Problemem może być uzyskanie zgód rodziców na korzystanie przez ich dzieci z tego typu świadczeń (wydaje się, że zebranie an block takich deklaracji na początku roku szkolnego może być niewystarczające).

Problemem może być ubezpieczenie pojazdów kosztujących grubo ponad 1 mln zł (brak jest jasnych wskazań, do kogo należałby taki obowiązek).

Problemem może być pokrycie kosztów części zamiennych do dentobusów i kosztów paliwa.

Uzasadnienie do projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.

Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany w części normatywnej polegające na dodaniu definicji dentobusu, dodaniu możliwości realizacji świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia w dentobusie oraz profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia w dentobusie oraz wyodrębnieniu w załączniku nr 2a oraz w załączniku nr 10a świadczeń stomatologicznych, które będą udzielane pacjentom w dentobusie i określeniu warunków ich realizacji.

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta w szkole   stomatologia dziecięca   dentobus  

POLECAMY W SERWISACH