PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

W 2020 r. rozliczymy się z tego co robimy dla zdrowia jamy ustnej

20-03-2013, 00:19
W 2020 r. rozliczymy się z tego co robimy dla zdrowia jamy ustnej
W 2020 r. rozliczymy się z tego co robimy dla zdrowia jamy ustnej
Od 2013 roku Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzimy po raz pierwszy 20 marca. Spoglądając w kalendarz uświadamiamy sobie, że od ostatnich - jesiennych obchodów dzieli nas tylko pół roku. Świeżo w pamięci pozostaje też pierwszy Europejski Szczyt Zdrowia Jamy Ustnej z 5 września 2012 r. w Parlamencie Europejskim. Ponad 140 delegatów członków Parlamentu Europejskiego, przedstawicieli Komisji Europejskiej i prezydencji Cypru w UE zgodnie zgodziło się co do pięciu priorytetów w działaniach.

Są nimi:

Opracowanie spójnej strategii europejskiej w celu poprawy stanu zdrowia jamy ustnej (zakładane zrealizowanie celu do 2020 r.).
Poprawa gromadzenia danych poprzez rozwój wspólnych metodologii i zapełnienie luki badawczej w promocji zdrowia jamy ustnej.
Wspieranie rozwoju międzysektorowych metod ochrony zdrowia.
Określenie przyczyn zwiększających się dysproporcji w stanie zdrowia jamy ustnej oraz wiedzy o dostępności publicznej do wysokiej jakości opieki medycznej.
Rozpowszechnianie najlepszych praktyk w poszczególnych krajach.

Co ciekawe, również pięciopunktową wizję przyszłości zdrowia jamy ustnej rekomenduje FDI (World Dental Federation). W dokumencie nazwanym Vision 2020 znajdujemy szkic założeń dotyczących roli dentystów w kształtowaniu świadomości stomatologicznej oraz przyszłości samego zawodu. Zdaniem autorów do najważniejszych zadań należą:

Zdolność do odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na opiekę stomatologiczną.
Zwiększenie pozycji/roli dentystów.
Wypracowanie właściwych modeli kształcenia dentystów.
Minimalizacja negatywnych skutków rozwoju społeczno-gospodarczego.
Wspieranie i rozwój badań i technologii.

Warto zauważyć, że w obydwu dokumentach wymieniany jest 2020 r. Czyżby była to data rozliczeń efektów działań wszystkich międzynarodowych organizacji stomatologicznych?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH